2012 Dante Stakes – Bonfire

2012 Dante Stakes – Bonfire

2012 yılı Dante Stakes (Gr2) koşusunu Bonfire isimli safkan jokey Jimmy Fortune ile kazandı. York çim pistinde yaklaşık 2000 metre üzerinden yapılan koşuda 2.10.52 ‘lik derece gerçekleştiren favori Bonfire kazanırken, koşuyu en arkada götürüp sonlarda çok iyi gelen Ektihaam ikinci ve Fencing ise üçüncü oldular.

Koşunun hayal kırıklıkları ise Coolmore takımından Ernest Hemingway ve Godolphin ekürisinin Gr1 galibi Mandaean isimli safkanlar oldu.

Dante Stakes koşusu , Epsom Derbisi (İngiltere Derbisi) öncesi son ciddi prova niteliginde olup, yarışın uzun mesafeli olması nedeniyle ülkemizdeki Sait Akson koşusuna benzer bir yarıştır diyebiliriz.

Bonfire ( Manduro — Night Frolic / Night Shift ) pedigrisine sahip olup bu koşuyla üçüncü startını aldı. İlk iki startını iki yaşında koşan safkan bu yarışlardan ilkinde maidendan çıkarken, ikinci yarışında ise Gr1 Criterium International Stakes üçüncüsü olmuştur. Yaklaşık 6.5 ay aradan sonra üç yaşında York pisttinde Dante Stakes ile tekrar kazanarak dönen safkan için bundan sonraki hedef kuşkusuz Epsom Derby koşusu olacaktır. Highclere Thoroughbred Racing-Pocahontas ekürisinin sahibi oldugu Bonfire için, yarış totosu 3 Starts (2-0-1) ve kazançı ise £114,839 yükselmiştir.

Dante Stakes galibiyeti Epsom Derbi öncesi Camelot ile Bonfire arasındaki bahis oranlarını nasıl etkileyecek en çok merak edilen konulardan biriside bu olacaktır. Dante Stakes öncesi Camelot 5-4 gibi Epsom için büyük favori iken hemen arkasından plasede Bonfire 5-1 durumda idi.

2012 Dante Stakes – Bonfire
http://www.youtube.com/watch?v=EN4rp6OrwrU

2012 Dante Stakes galibi Bonfire padokta
2012 Dante Stakes - Bonfire
2012 Dante Stakes – Bonfire ile Ektihaam mücadelesi
2012 Dante Stakes - Bonfire

Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?