2012 Florida Derby – Take Charge Indy

2012 Florida Derby – Take Charge Indy

31 Martı, 1 Nisana baglayan gecede Dubai heyecanından sonra gözler Amerika’da Gulfstream Park koşulan Florida Derby koşusuna çevrilmişti. 2012 Florida Derby koşusunda çıktıgı gibi kazanan Take Charge Indy, 7-1 oranla jokey C H Borel ile güzel bir süpriz yaptı. Koşuya büyük favori giren Union Rags üçüncü olurken, diger favori El Padrino ise dördüncü oldu. Bu iki favori yarış başından beri birbirlerini kollarken, Take Charge Indy isimli safkanda iyi hazırlanmasının da verdigi formla güzel bir beyaz bayrak ayna yarışı gerçekleştirdi. Union Rags’in jokeyi tarafından yarış icinde sürekli bariyer dibinde kalmaktan yarışa adeta küstügünü, buna ragmen düzlükte önü açılınca kuvvetli aksiyonları ile yinede 2012 Kentucky Derby öncesi umut vermeyide ihmal etmedigini düşünüyoruz.

Kazanan Take Charge Indy tekrar dönersek safkan özellikle son virajı lider dönerken bir ara ikincilige kadar gerilesede adeta jokeyi harika nefeslendirerek bir anda bariyerlerden güç alırmışçasına tekrar tazelemesi etkileyiciydi.

Take Charge Indy (A.P. Indy – Take Charge Lady / Dehere ) pedigrisine sahip ve yarış totosu 6 Starts: 2 – 2 – 0 şeklindedir. Bu koşuyla kazançını 721,000 dolara cıkarmıştır. 2 yaşında iken sadece Gr3 bir yarışta ikinci olan safkan, ilk sınıf yarışını altıncı startında üstelik Gr1 yarışla kazanarak harika pedigrisinin güçünü kanıtladı.

Çünkü baba A.P. Indy için uzun uzun konuşmaya gerek yok. Amerikalıların Storm Cat’ten sonra son 10 yılın en degerli aygırlarından biridir.

Asıl önemli olan nokta ise Take Charge Indy ‘nin annesi Take Charge Lady‘dir. Take Charge Lady, TJK aygırlarından Dehere kızıdır. Dehere zaten kısrak babası olarak defalarca kendini kanıtlamıştır. Bu ilk Gr1 kazanan torunu olmayıp ülkemizde Dehere kızları adeta altın degeri taşıdıgı unutulmamalıdır. Dehere kısrak babası olarak total kazançı tam 63 milyon dolara ulaşmıştır ve 51 tane sınıf koşu kazanan yavrusu bulunmaktadır. Hatta elimizde bir imkan olsada Dehere kızlarını hic koşmadan hepsini damızlıga erkenden ayırabilsek… Tekrar Take Charge Lady dönersek, bu kısrak yarış yaşamında 22 startta 11 birincilik elde etmiş ve bunların içinde defalarca Gr1 birincilik ve ikincilikleri mevcuttur. Take Charge Lady kazanç olarak 2.500.000 dolara yaklaşmıştır. Böyle kaliteli anne ve babaya sahip olan Take Charge Indy ise Keeneland Eylül 2010 Yearling satışlarında sadece 80.000 $ işlem görmeside ilginçtir.

2012 Kentucky Derby yolunda önemli bir kazanç elde eden safkana kısrak babası Dehere’den dolayı derbiye katılması halinde başarılı olmasını özellikle dileriz.

2012 Florida Derby - Take Charge Indy

2012 Florida Derby – Take Charge Indy
http://www.youtube.com/watch?v=fwtPBb6bcxo

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?