2012 Kentucky Derby – I’ll Have Another

2012 Kentucky Derby – I’ll Have Another

Amerikanın en önemli koşusu 138. kez düzenlenen Kentucky Derby (Gr1) koşusunu I’ll Have Another , jokey Mario Gutierrez ile kazandı. Safkanın antrenörlügünü Doug F. O’Neill yapar iken koşu sonunda tatlı bir süprize imza atan I’ll Have Another için 12-1 oran bulunuyordu. Koşuda beyaz bayrak ayna yapmak isteyen Bodemeister son anlarda rakibine boyun egerek ikinci ayrıldı. Son düzlükte dış kulvardan cok sert gelen Dullahan üçüncü olur iken biraz daha mesafe olsa idi ikinciligi alabilirdi. Yine Creative Cause dördüncülügü garantiledim derken , Went the Day Well ‘in güçlü hücumları sonucu beşincilige razı oldu. Went the Day Well canlı atakları ile koşuyu dördüncü tamamladı. 2000 metre kum pistte müddet ise 2:01.83 oldu.

I’ll Have Another (Flower Alley – Arch’s Gal Edith / Arch ) pedigrisine sahip olup bu koşu ile yarış totosu 6 Starts: 4 – 1 – 0 şekline ulaşmıştır. Safkan bu sene Santa Anitada, Santa Anita Derby (G1) ve Robert B Lewis S. (G2) koşularınıda kazanmıştı.

Tekrar koşuya dönersek yarışa startla beraber Bodemeister tempo verirken, onu ilk metrelerde Trinniberg ve Hansen kovalamıştı. Bu metrelerde I’ll Have Another altıncı yedinci gibi orta sıralarda koşuyu takip etti. Koşunun agır favorisi Union Rags ise 16.-17.-18. gibi çok arkalarda koşuyu takip ediyordu. Union Rags özellikle start çıkışında Take Charge Indy ve Dullahan arasında çok sıkıştıgı ve adeta yer bulamaması antrenörünün yüzünün asılmasına neden oldu. Son viraj dönülürken Bodemeister antrenörü Bob Baffert ‘in yüzü gülüyordu. Adeta Bodemeister grubu kopartıp farkı açmak için vites yükseltmişti. Acaba arka grubu koparma girişimi başarılı olacakmı derken I’ll Have Another zamanlamasını çok dogru yaparak işi bitirdi. Dullahan ise uzayan mesafeli yarışlar için yeşil ışık yaktı. Şayet koşu 200 metre daha uzun olsa sonuç farklı olabilirdi. Went the Day Well sonlarda en az Dullahan kadar kuvvetli geldigini göz ardı etmemek gerek.

Aykut KANDEMİR

2012 Kentucky Derby – I’ll Have Another izle

2012 Kentucky Derby Replay – Kuşbakışı özel çekim (I’ll Have Another ve Union Rags)

2012 Kentucky Derby - I'll Have Another
2012 Kentucky Derby - I'll Have Another
I'll Have Another Horse
2012 Kentucky Derby

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?