2012 Preakness Stakes – I’ll Have Another

2012 Preakness Stakes – I’ll Have Another

Amerikada Triple Crown ikinci ayagı olan ve 137. kez düzenlenen Preakness Stakes koşusunu, I’ll Have Another , jokey Mario Gutierrez ile kazandı. Koşunun toplam ikramiyesi 1.000.000 dolar olup, 3 yaşlı ingiliz atları 1900 metre mesafede kum pistte 11 isim mücadele etti. I’ll Have Another ‘in antrenörlügünü Doug F. O’Neill yapar iken koşu sonunda bu sefer birinci favori olup 8-5 oranı bulunuyordu. Kentucky Derby koşusunda oldugu gibi yine beyaz bayrak ayna yapmak isteyen Bodemeister son anlarda rakibine bir kez daha boyun egerek tekrar ikinci oldu. Yarıştan üçüncü ise Creative Cause ayrıldı. Koşunun müddeti ise 1:55.94 oldu.

I’ll Have Another (Flower Alley – Arch’s Gal Edith / Arch ) pedigrisine sahip olup bu koşu ile yarış totosu 7 Starts: 5 – 1 – 0 şekline ulaşmıştır. Safkan Kentucky Derby (G1), Santa Anita Derby (G1) ve Robert B Lewis S. (G2) koşularınıda kazanmıştı.

Tekrar koşuya dönersek tıpkı Kentucky Derby yarışında oldugu gibi startla beraber Bodemeister tempo verirken, onu sürekli yakın takip eden Creative Cause ve I’ll Have Another düzlükte tempolarını yükselttiler. Özellikle santim santim sprinti ile tam bitiriş çizgisinde I’ll Have Another galibiyeti çalmayı başardı. Artık safkan Belmont Park’ta yapılacak Belmont Stakes’i kazanması halinde Triple Crown (Üçlü Taç) yapmayı başarmış olacaktır. 3 ayaklı yolun büyük kısmını atlatan safkan, 2400 metrede 9 Haziran’da Belmont’ta neler yapabilecegini yine HorseTurk farkıyla görmek dilegiyle…

Aykut KANDEMİR

2012 Preakness Stakes – I’ll Have Another video

2012 Preakness Stakes - I'll Have Another
2012 Preakness Stakes - I'll Have Another
2012 Preakness Stakes - I'll Have Another

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?