2012 Sonbahar tay satışları bitti

2012 Sonbahar tay satışları bitti

Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği (TYAYSD) tarafından düzenlenen 2012 Sonbahar Tay Satışları’na 17 Aralık 2012 Pazartesi günü ( 3.gün ) satış sonuçları açıklandı. Böylelikle bir satış organizasyonunu tamamladık.

TJK TV ve TAY TV ’den canlı yayınlanan 3. gün yapılan satışlarda sadece 2 arap tayı el degiştirebildi. 66 adet arap tayından sadece iki ismin el degiştirmesi ciddi bir eksiklikti.

Satışlarda eksik görülen yönleri ise uzun uzadıya konusmayı gerek görmeyip kısaca maddeler halinde özetlemek istedik.

– Satışlarda eş – dost – ahbablar çagırılıp fiyatları gereksiz yere artıranlar oldugu bu durumdan ötürü sektöre yeni girmek isteyen kişiler rahatsız olması.

– Organizasyon sırasında 40 binden satışı açıp, 10 bine vurup sonradan 100 binlere cıkmak çogu kişiye göre mantıksız.

– Satış alanın ufak olması , tay almak isteyenlerden cok, tayını satmak isteyenlerin ön sıralarda oturması yine itici bir başka noktaydı.

– Satış alanının ortasına 2-3 balya atmak pastanın üstüne tüy dikmek kadar anlamsızdı.

– Satış alanın çok yakınında olan ve tayları rahatsız edecek parlaklıktaki skorbord için daha uygun yerler bulunması gerektigi savunulan bir başka rahatsız edici noktaydı.

– Yine satış alanına getirilen taylarla insanlarımız iç içe idi. Taylar için ayrı özel bir koridor tahsis edilmeliydi.

– Özellikle arap tay satışlarındaki orjinler son derece niteliksiz idi. Acıkcası o tayları satın almak için tayınızı o an bedava vermek bile alıcıyı tatmin etmezdi. 3. gün satışları izlemeye yeni atçıyı getirmek bu pedigrilerle imkansız olsa gerek.

– Sonuç olarak bu ülkede kimse atını gerçekten sevdiği için, atçılık yapmıyor. Tek düşünülen kısa yoldan nasıl para kazanabilirim. Yurt dısında örnegin Royal Delta 8.000.000 dolara satıldı. Peki bundan sonra yarış yaşamı ve yavruları ile bu parayı çıkarabilir mi ? Çok zor. Ama satın alan yeni sahibi para kazanacagim kaygısı ile almıyor. İşte aramızdaki mantalite farkıda bu olsa gerek. Sözün özü yurt dışından toplama kısrakları 10-20 bine alıp, ithal pedigri adı altında 200 binlere satmaya çalışmak dürüstlükle bagdaşmıyor. Yine arap taylarında 300 bin verip, ingiliz taylarında 100 bini görünce çark ederek ingiliz atçılıgında hiç bir zaman gelişemeyiz. Enternasyonel koşularda eskiden kazanırmıyız diye piste çıkardık. Ama artık acaba dördüncülük alabilirmiyiz diye düşünüyoruz. Yurt dışı 12.000 paund kazançlı Prince Alzain’i , 900 bin TL – 2300 bin TL veya 880 bin TL kazançlı atlarımız geçemiyorsa biz bu işi yapamıyoruz demektir. Bu yüzden satışlarda 50-60 bin TL ‘yi bulan her tay satılması gerektigini düşünüyoruz.

Son olarak bu tip organizasyonları eleştirirken amaçımız kişiler veya kurumlar asla degildir. Eleştirmek, gelecegimizi degiştirmek için son derece önemlidir. Satışlardaki bu eksiklerin giderilerek önümüzdeki yıllarda devam etmesini dileriz. Tayları alanlara ve satanlara hayırlı olsun.

Aykut KANDEMİR

Tyaysd Tay Satışlarından tüm günler full liste
Tyaysd Tay Satışları
2012 Sonbahar tay satışların 3. gün sonuçları

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?