2013 Erkek Tay Deneme galibi Fly By Me

2013 Erkek Tay Deneme galibi Fly By Me

TJK tarafından düzenlenen ve Gazi Koşusu öncesinde erkek tayların en önemli yarışı sayılan Erkek Tay Deneme Koşusu‘nda (Gr1), Mehmet Ün ekürisinin sahibi olduğu, Fly By Me (d.e Karabeyhan – Lady Fi / Among Men ) isimli safkan çıktığı gibi kazandı. Jokey Akın Sözen ile start alan safkan 1600 metre çim pistte 1.35.02’lik derece yaptı. Koşu sonunda 5.75 ganyanı ile yarışın dördüncü favorisiydi.

Fly By Me ( Karabeyhan – Lady Fi / Among Men) pedigrisine sahip olup , 7 start (4-1-0) yarış totosu ve 602.000 TL kazança ulaştı. Safkanın sınıf galibiyetleri arasında 2012 yılı Sakarya Koşusu (Gr2) ve 2012 yılı Joe Clarke Koşusu (Kv8/L) bulunmaktadır. Babası Karabeyhan’ın ilk Gr1 galibi yavrusu olan Fly By Me, 2013 yılında üçüncü koşusunda kazanmayı hatırladı. Baba Karabeyhan için uzunca konuşmaya gerek yok. Ülkemizde uzun yıllar sahada çok başarılı koşmuş yakışıklı bir safkandı. Özellikle ülkemizde eksik olan In Reality kanının yaygınlaşması açısından Karabeyhan önemli bir kilit noktadır. Anne Lady Fi , 25 kez koşup sadece 3 kez kazanmıştır. 2. anne Triangle ise her yavrusu inanılmaz çok kazandıran istikrar abidesi verimli bir kısraktır.

19 Mayıs 2013 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda düzenlenen 320.000 TL ödüllü yarışa 3 yaşlı 13 safkan ingiliz atı katıldı. Koşuda SARILAR RUNNER (Okawango-Sarilar Güzeli/Mujtahid) ikinci, Village Wind (Sri Pekan-Steel Girl/Shıning Steel) üçüncü, Bachelor Son ( Bachelor Duke-All Day / Jaded Dancer ) ise dördüncü oldular. Koşunun farkları 1/2 boy – 1,5 boy – Baş şeklinde gerçekleşti.

Son 3 yıl içersinde Erkek Tay Denemeyi kazanan safkanların babalarının Özel Hara aygırları olması [Karabeyhan (Fly By Me) , Ajmera (Fast Stars Line) , Luxor (Dutyfree)] dikkat çeken önemli bir nokta idi. Yine 2012 yılında Erkek Tay Deneme koşusunu kazanan jokey olan Akın Sözen, bu senede önemli koşuyu kazandığınıda belirtmekte fayda var.

2013 Erkek Tay Deneme Koşusu (Gr1) – Fly By Me (Race Replay)

Fly By Me - Erkek Tay Deneme Koşusu

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?