2013 Gazi Koşusu Adayı Nartugan

2013 Gazi Koşusu Adayı Nartugan

Yeni yılın gelmesi ve Şubat ayına girmeye az bir süre kala 2013 Gazi Koşusu adaylarını mercek altına almayı düşündügümüz yazı dizimize başlıyoruz. İlk bölümümüzün konugu ise Nartugan oluyor.

24 Nisan 2010 dogumlu Nartugan ( Sinndar – Ridafa / Darshaan ) pedigrisine sahiptir. Yarış yaşamına parlak bir ikincilik başlayıp, ikinci startı ile maidendan çıkan safkanın o görüntüsüyle gelecek günlerde çok başarılı olmasını bekliyoruz.

Nartugan , Gazi Koşusu için hangi güzergahlardan geçerek yeterli handikap puanı toplayacak tabiki bunu zaman gösterecektir.

Nartugan’ın Dozaj Puanı dagılımları ise şu şekildedir; DP = 2-3-5-4-2 (16) DI = 0.88 CD = -0.06

Peki Dozaj nedir? Dozaj Teoremi, safkan İngiliz atlarının soyağaçlarında varolan önemli aygırların soyağacındaki yerine dayanarak yapılan matematiksel bir analiz yöntemidir.

Nartugan dozaj degerlerinde classsic, solid ve professional degerlerinin yayılımı 5-4-2 oluşu ona dayanıklılık ve dengeli hız konusunda olumlu referanslar vermektedir. Ayrıca dozaj index puanının 0.88 ve cd degerinin (-0.06) oluşu ona 2000-2800 metre aralıgında inanılmaz bir kuvvet sağlayacaktır. Birazda Nartugan’ın pedigrisini derinlemesine inceleyelim.

Nartugan’ın babası Sinndar muhteşem bir yarış atı idi. 8 kez start alıp 7 kez kazanmış ve £1,750,841 kazanç elde etmiştir. Aga Khan yetiştirmesi Sinndar yarış yaşamında 4 kez Gr1 kazanmıştır. Bunlar arasında en önemlileri hiç kuşkusuz Prix de l’Arc de Triomphe , Epsom Derby ve Irish Derby koşularıdır. 2 yaşlı döneminde 2 de 2 yapan Sinndar bu süreçte National Stakes (Gr1) kazanmıştır. 3 yaşında ise çift Derbi ve Arc galibiyetleri ile büyük sükse yapmıştır. 1997 dogumlu Sinndar, haraya 2001 yılında dört yaşında alınmıştır. 2013 itibariyle harada 13 sene aşım yapmış 26 Stakes performanslı tay vermiştir. Bunların içinde 11 Grup ve 6 Listed galibi bulunmaktadır. Ayrıca 4 farklı yavrusuda Gr1 kazanmıştır. Başarılı taylarında özellikle Sadler’s Wells, Darshaan, Nijinsky ve Polar Falcon isimleri dikkat çekici olup genelde kızları ile dikkat çekmiştir. En başarılı erkek yavrusu olan Youmzain ise Haras du Quesnay 3.000 € gibi uygun bedelle aşım yapmaktadır ki bence ülkemizde olması gereken bir aygır adayıdır. Kısacası Sinndar için 2400 çim atı veren önemli bir aygırdır diyebiliriz. Belkide yavaştan yaşlılık dönemine giren Sinndar için son şampiyon adayıda Nartugan olabilir.

Nartugan’ın annesi Ridafa ise yine bir Aga Khan yetiştirmesidir. 2000 yılı dogumlu Ridafa (Darshaan – Ridaiyma / Kahyasi ) pedigrisine sahiptir. 2009 yılında Sinndar isimli aygırdan gebe olarak Arqana satışlarından 30.000 €uro bedelle, Selman Taşbek tarafından satın alınmıştı. Aradan sadece 3 sene geçti ve kısragın 2012 yılında Ridasiyna isimli kızının Prix de l’Opera (Gr1) koşusunu kazanması ile Ridafa deger kazandı. Daha sonra Fransada 8-11 Aralık 2012 tarihleri arasında düzenlenen Arqana Breeding Stock Sale organizasyonunda Selman Taşbek ekürisi Ridafa isimli kısragını satışa çıkarmıştı. 500.000 €uro bedele kadar işlem gören kısrak, sahibi Taşbek ekürisi tarafından satılmadı. Kısragın 2013 yılında Coolmore aygırlarından birine ziyaret edip ( muhtemelen Galileo ), dogacak tayı Coolmore ile Taşbek ekürisi ortaklıgında koşması ilk gelen bilgiler arasındadır. Göründügü gibi 30.000 € alınan bir kısrak hayatınızı nasıl degiştirebiliyor.

Ridafa ülkemizde kaldıgı 3 sene boyunca 2010 yılında Türkiye’de doğurduğu Sinndar ‘dan olma erkek tayı Nartugan ‘ı vermiştir. Kısrak 2010 yılını boş geçirmiş, 2011 yılında ise Divine Light’a çekilmiş ve 2012 yılında doru erkek bir tay vermiştir. Umarız Nartugan başta olmak üzere tüm tayları başarılı koşularının yanı sıra önemli aygır adayı kimlikleri ile uzun süre ülkemize faydalı olurlar. Zira herşey teoride ve kağıt üzerinde tam olması bazen yetmeyebilir. Ama Nartugan ‘da var olan yetenekleri, güçü ve kuvvetiyle birleştirip güzel yarışlar yapması yarışçılıgımızın kalitesi açısından da önemli bir kurtuluş olabilir.

Sinndar x Darshaan çaprazlamasının birkaç örneklerini sunmak gerekirse;

SHAWANDA (IRE) (Darshaan): Darley Irish Oaks (Curragh-Gr.1), Prix Vermeille-Lucien Barriere (Longchamp-Gr.1) , Prix de Royaumont (Chantilly-Gr.3) ve Prix de la Seine (Longchamp- Listed.) galibidir.

FOUR SINS (GER) (Darshaan): Irish National Stud Blandford Stakes (Curragh-Gr.2) ve Blue Wind Stakes (Naas-Gr.3) galibidir. Ayrıca 1000 Guineas Trial Stakes (Leopardstown-Gr.3) ikincisidir.

SHARETA (IRE) (Barathea / 2.kısrak babası Darshaan): Darley Yorkshire Oaks (York-Gr.1), Qatar Prix Vermeille (Longchamp-Gr.1), Prix Minerve (Deauville-Gr.3) ve Prix de Thiberville (Longchamp-Listed) galibidir. Ayrıca Grand Prix de Saint-Cloud (Saint-Cloud-Gr.1) , Qatar Prix de l’Arc de Triomphe (Longchamp-Gr.1) ve Prix Corrida (Saint-Cloud-Gr.2) ikincisidir. Yine Qatar Prix Vermeille (Longchamp-Gr.1) ve Prix Allez France (Chantilly-Gr.3) üçüncüsüdür.

Örneklerde de göründügü üzere şampiyonlara benzeyen çaprazlamalardan gelen Nartugan’ın Gazi koşususunda koşması son derece normal olsada handikap puanı sistemi yüzünden bu durumun netleşmesi için bir süre daha bekleyecegiz. Bu süreçte katılacagı tüm yüksek sınıftaki koşuları kazanarak onu Gazide görmek en büyük dilegimiz. Zira pedigrisi bunu fazlasıyla hak etmektedir.

Safkanın ayakları düz bassın , tüyü kadar para kazansın dilegiyle bir başka Gazi adayı yazımızda görüşmek üzere…

Aykut KANDEMİR

Nartugan’ın maidendan çıktığı yarışın videosu:

Nartugan horse

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?