2013 TJK aygırları aşım başvuruları

2013 TJK aygırları aşım başvuruları

2013 yılı ile TJK haralarında aşım yapıcak ingiliz aygırları ve arap aygırları ilk müracaat listeleri tamamlandı. İngiliz aygırları için ilk olarak detaylı bir inceleme yazısını sizler için degerlendirdik. İlk müracaatlar sonuçunda 1848 adet kısrak, ingiliz aygırlarına yazıldı.

2012 yılı gibi yine en yüksek talep gören aygırımız Lion Heart oldu. Lion Heart bu sene ilk aşım listeleri açıklandıgında 190 kısraktan talep aldı. Fakat sadece kura sonuçu şanslı 120 kısrak, bu degerli aygırımızı ziyaret edebilecektir. Lion Heart geçen sene yani 2012 yılında ise ilk müracaatlarda 137 kısraktan talep almıştı. Reytingi gittikçe yükselen Lion Heart, ülkemizde ilk aşımlarını 2010 yılında yapmıştı. 2013 yılı ile toplam 4 aşım sezonu boyunca full çeken aygırımız bu süreçte, yaklaşık 405 aşım ile 3 855 000 TL kazandırdı. Alım parasını neredeyse çıkaran aygırımıza bu sene yine birbirinden kaliteli kısraklar yazıldı.

Lideri ikinci sırada kovalayan isim ise Unaccounted For oldu. Bu aygırımız ise 108 başvuru almasına ragmen sıfat adedi 40 ile sınırlı olması nedeniyle 68 kısrak bu aygırdan kura sonucu elenecektir. Unaccounted For geçtigimiz seneler gibi yaşlılıga baglı saglık sorunları sonuçu sıfat adedi gittikçe azalmaktadır. Tabi aygır kazanç listeleri iyi konumu nedeniyle yinede vazgeçilememektedir.Bu aygırımız geçen sene ilk müracaatlarda 126 kısrak talebi almış fakat sıfat adedi o zaman için 60 ile sınırlıydı.

Üçüncü sırada 100 başvuru ile Sri Pekan bulunmaktadır ki bu aygırımızında sıfat adedi 50 ile kısıtlı olup 50 kısrak kura sonuçu elenecektir. Sri Pekan ‘da yaşı bir hayli ilerlemiş olmasına ragmen hala popüler bir isimdir. Geçen senede ilk müracaatlarda bu aygırımız 105 başvuru almış fakat sıfat adedi o zaman içinde yine 50 ile sınırlandırılmıştı. Bir önceki sene ile bu sene benzer rakamlarda dolaşan Sri Pekan istikrarlı çizgisini korumaktadır.

Dördüncü sıra ise Country Reel isimli aygırın oldu. 97 başvuru ile ilk müracaatları kapayıp özel hara aygırları içinde de liderlik koltuguna kuruldu. 2013 yılı itibariyle ülkemizde ilk aşımlarını yapacak olan aygırdan kayıtlara göre 5 kısrak kura sonuçu elenecektir. Ayrıca bu aygır alımını gerçekleştiren sendika sahipleride ilk seneden neredeyse aygırın alım maliyetini karşılamış oldular. Gelecek senelerde bu aygırdan kara geçerek pek çok at sahibinede örnek olacak başarıyı gerçekleştirdiler.

Beşinci sırada ise 93 başvuru ile Luxor bulunmaktadır. Özel hara aygırı Luxor son yıllardaki yükselişi , düzgün fizikli yavruları ile belkide babası Distant Relative ’den bile daha el üstündedir . Luxor için hala 10 adet kontenjan boş ve kuradan elenen kısraklar ile bu boşlugun kapanması bekleniliyor . Geçtigimiz yıllarda özel harada aşım yapıp fazla talep görmeyen aygırımızın gelecek yıllarda zaman zaman az sayıda yavrusunu görebiliriz. Luxor geçen yıl ilk müracaatlarda 80 başvuru almış fakat kuralardan elenen kısraklarla bu rakam 94 ‘e ulaşmıştı.

Hayal kırıklıgı yaratan en önemli isim ise kesinlikle Victory Gallop oldu. Geçen senelerde Lion Heart ile zirveye oynayan aygır bu sene sadece 90 başvuru alarak altıncı sırada tamamladı. Tabi 30 adet boş kontenjanı bulunan degerli aygırın kuralardan elenen kısraklar ile tekrar tırmanışa geçebilecegini söylemekte gerekli. Yinede ilk defa böylesine istenen talebi tam olarak alamaması gelecek yıllar için soru işareti yarattı. Victory Gallop ülkemizde ilk aşımlarını 2008 yılında yapmıştır. Bu senede dahil olmak üzere ülkemizde 6 aşım sezonu boyunca yaklaşık 486 aşım ile 4 255 000 TL kazandırmış durumdadır.

Kuraya kalan diger ingiliz aygırları ise Frankel’in yakın akrabası Powerscourt, emektar Bin Ajwaad ve ihtiyar delikanlı Dehere oldu.

Özellikle ülkemize yeni gelen ingiliz aygırlarından Country Reel ve Three Valleys’e yogun ilgi dikkat çekti. Özel hara aygırları içinde Bosporus, Native Khan ve Kaneko ise tatmin edici rakamlarda kalabildiler. Pressing ve Dai Jin ise bir önceki seneye göre biraz düşüş yaşadılar. Ama kuradan dönen kısraklar ile tekrar degişiklikler yaşanacaktır.

Hayal kırıklıgı yaratan isimler ise Cuvee ve Yonaguska gibi genç isimler beklenilen rakamlara ulaşamazken, emektar aygırlardan Royal Abjar ve Mountain Cat ilk defa düşük rakamlarda kaldılar. Yine Divine Light güven vermeyen bir aygır olarak az talep aldı.

Aykut KANDEMİR

Lion Heart aygır
2013 TJK haraları ingiliz aygırları aşım başvuruları :
2013 TJK ingiliz aygırları aşım başvuruları

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?