2013 yılına damga vuranlar

2013 yılına damga vuranlar

HorseTurk.Com -2013 yılının En İyileri :

Yılın En İyi Atı : Talip Han ( Oratorio – Idle Rich / Sky Classic )
O en büyük ödülü fazlasıyla hak etmişti. 2013 yılına fazlasıyla damgasını vuran Talip Han, tartışmasız senenin en iyi İngiliz yarış atıydı.Özellikle gözlük aksesura çıkarılınca pistleri tüm rakiplerine dar eden şampiyon, harika bir sezon geçirdi. 2013 yılında Öztürk ekürisine toplamda 929.307 TL kazanç sağladı.

Anafartalar(Gr1), Başbakanlık(Gr1), TJK (Gr1), Celal Bayar (Gr2) ve Sait Akson(Gr3) Koşuları’nı kazanmayı başaran Talip Han, Uluslararası Boğaziçi Koşusu’nda da oldukça güzel koşup yakın aralarla dördüncü olmuştur. Yurt dışı doğumlu olması sebebiyle Gazi , Ankara ve Cumhurbaşkanlığı Koşuları gibi Gr1 yarışlara katılamamıştır. Bu yarışlara katılmış olsa idi sonuçun ne olacağı üç aşağı beş yukarı belliydi.

Safkan sezon sonuna doğru geçirdiği talihsiz tendon sakatlığı nedeniyle yarış yaşamı noktalanmıştır. 2014 yılında ise aygırlığa başlayan Talip Han’a, harada da başarılarının devamını dileriz.
Talip Han

Yılın En İyi 2 Yaşlı İngiliz Erkek Tayı : Kuloğlu ( Okawango – Serap Gelin / Mountain Cat )
2013 yılında hiç kuşkusuz 2 tay arasında bu kategoride çekişme yaşandı . Bir köşede Çaldıran Koşusu (Gr1) galibi ve Sakarya Koşusu (Gr2) ikincisi Blaze To Win, diğer köşede ise Sakarya Koşusu (Gr2) galibi ve Çaldıran Koşusu (Gr1) ikincisi Kuloğlu bulunuyordu. Kazanç faktörü ve birincilik sayısı ile Kuloğlu ‘nun bu ünvanı daha fazla hak ettiğini düşünenlerdenim.

Kuloğlu katıldığı 12 yarıştan 8 birincilik, 4 ikincilik elde ederken Sakarya (Gr2) , Tay Deneme (Gr2), TYAY ve SAH Der. (Gr2) , Kayı (A2), Sadun E. Atığ(Gr3), II.İnönü(Gr3), Mudanya(A3) Koşuları’nı kazanarak Umur Özarar ekürisine 1.104.300 TL kazandırmıştır. Kuloğlu bu performansla 2013 yılının en iyi 2 yaşlı İngiliz tayı ünvanını benden almayı başarmıştır.
Kuloğlu

Yılın En İyi 2 Yaşlı İngiliz Dişi Tayı : Suzi Gold (Banknote – Golden Leaf / West By West)

Bu kategoride seçim işinde ise fazla zorlanmadan birinciliği Suzi Gold ’a teslim ediyorum. 8 kez koşup, 4 kez kazanan Suzi Gold, ekürisine bu yıl 384.700 TL kazanç sağladı. S.İ.A.Y. VE SAH.DER (Gr2) ve Kenan Binak (A3) koşularındaki galibiyetleri ise en üst vasıflı olanlarıdır. Ayrıca Çaldıran Koşusu’nda (Gr1) , güçlü erkek rakiplerine rağmen dördüncü olmuştur.

Özellikle son düzlükte çok güçlü aksiyonları ile dikkat çeken kısrak için yeni Ribella benzetmeleri de sosyal medyada bir ara dillendirilmiştir.
Suzi Gold

Yılın En İyi 3 Yaşlı İngiliz Erkek Atı : Fly By Me ( Karabeyhan – Lady Fi / Among Men)
Gazi galibi Divine Heart ve Fly By Me arasındaki seçimimi 3 Gr1 galibi olması sebebiyle Fly By Me isimli safkandan kullanıyorum.

Fly By Me belki Gazi Koşusu’nda beklenilenin altında kaldı ama Erkek Tay Deneme(Gr1), Ankara (Gr1) ve Cumhurbaşkanlığı (Gr1) Koşusu’nu kazanırken farkını ortaya koydu. Özellikle Cumhurbaşkanlığı koşusu, Gazi derbisinden sonra en önemli yarıştır. Bu yarışta kendinden yaşça büyük rakipleri geçerek kalitesini fazlasıyla ispatlamıştır. Ayrıca Kocatepe(Gr3) ve Mimar Sinan (Gr3) koşularının da galibi olan safkan 2013 yılı kazançı ise 1.515.400 TL ‘dir.

Sezon sonuna doğru ekürisinin aldığı kararla bu safkanın yüzde 50 hissesi, at sahibi Barış Kaya tarafından satın alınmıştır.
Fly By Me

Yılın En İyi 3 Yaşlı İngiliz Dişi Atı : Celeritas (Popular Demand – Candy Cove / Reprimand)
Sezona fırtına gibi başlayıp, sorunları nedeniyle erkenden pistlerden kaybolsa da bu senenin en iyi 3 yaşlı kısrağı Celeritas oldu. 9 kez koşup 3 kez kazanan kısrak, bu sene içerisinde ekürisine 1.178.400 TL kazanç sağlamıştır.

Dişi Tay Deneme (Gr1) ve Kısrak (Gr1) Koşuları gibi çok önemli zaferlere imza atmıştır. Ayrıca Gazi Koşusu gibi zor bir yarışta güçlü erkek rakiplerine rağmen yakın ara üçüncü olmuştur. Derbide belki de o gelişiyle 100 metre daha olsaydı yarışı kazanması normal sonuç olabilirdi.
Celeritas

Yılın En İyi 4 Yukarı Yaşlı Uzun Mesafe İngiliz Atı : Rampoldi (Bosporus – Deep Sea / Distant Relative)
Özellikle son yıllarda atçılığımızda 4 ve yukarı yaşlı ingilizlerde kalitenin düşmesi sebebiyle bu kategorideki birinciyi belirlemekte zorlandık. Çünkü neredeyse tüm sezona 3 yaşlı ingilizler fazlasıyla hakimdi. Yine de kazanç ve Grup performans olarak Rampoldi rakiplerinden biraz daha farklı olup birinciliği teslim aldı.

Rampoldi bu sezon 10 kez koşup 4 kez birinci ve 4 kez ikinci olarak ekürisine 674.900 TL kazanç sağladı. 19 Mayıs (Gr2), Ege Derbisi (A2), Ankara Kalesi (A2) ve Yıldırım Bayezıd (Gr3) koşularında birinciliğe uzanan safkan Seymenler (A2), Güzel İzmir (A3), 9 Eylül (A3) ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı (A3) Koşuları’ndan da ikincilikle ayrıldı.
Rampoldi

Yılın En İyi 4 Yukarı Yaşlı Orta Mesafe İngiliz Atı : White Ram (Sri Pekan – Endless Freedom / Zilzal)
Bu dalda ise kolay bir şekilde birinciliği White Ram ‘e teslim etmemizde bir sakınca yok gibi. Bu sezon rakiplerini gerek kısa gerekse de uzun mesafelerde bile kolayca mağlup ederek adeta ikinci baharını yaşadı.

White Ram 11 kez koşup 5 kez kazanırken ekürisine 1.255.421 TL kazanç sağladı. Haliç (Gr1), Fatih Sultan Mehmet (Gr1) ve Byerley Turk (Gr1) Koşuları en yüksek vasıflı galibiyetleri oldu. Ayrıca Başbakanlık (Gr1) Koşusu ikincisi ve Uluslararası Topkapı (Gr2) Koşusu’nda üçüncülüğü diğer dikkat çeken yarışları idi.
White Ram

Yılın En İyi 4 Yukarı Yaşlı İngiliz Kısrağı: Tonya (Unaccounted For – Pergola / Mtoto)
Büyük sıkıntılar atlattı ama her seferinde sahalara dönüp kalitesini yansıtmayı başardı. Tonya hiç kuşkusuz senenin en iyi yaşlı kısrağı olmayı hak etti. Belki yaşadığı sakatlıklar olmasa çok daha özel bir yarış yaşamı olabilirdi. Ama geçte olsa Gr1 galibiyeti ile kalitesini tescilledi.

Tonya bu sene içinde 9 kez koşup 4 kez kazanır iken ekürisine 566.900 TL kazanç sağladı. Harem(Gr1) , Tali Çalbatur(Gr3) , A.Cemal Kura(Gr3) ve Celalettin Çubukçu(Kv7) Koşuları’ndan galip ayrılan Tonya , Kuyumciyan Ekürisi ‘nin Rampoldi ile beraber lokomotif isimlerinden oldu.
Tonya

Yılın En İyi 4 Yukarı Arap Atı (Mesafe & Mil ) : Uçanoğlu ( Yalaz – Uçanyüz / Nevzatbey )
Her mesafede, her pistte kalitesini fazlasıyla konuşturan Uçanoğlu , tartışmasız yılın en iyi arap atıydı.

Uçanoğlu artık sadece ilgililerin değil, tüm Türkiye ‘nin sevgilisidir. Uzun zaman sonra arap atlarında tekrardan heyecan katan şampiyon, bu yıl hiç ikiliden düşmedi. 13 kez koşup 9 kez kazanan ve 4 kez ikinci olan safkan, ekürisine 2.556.600 TL kazanç sağladı. İngiliz atlarıda dahil olmak üzere , Türkiye’de 2013 yılında en çok kazanç sağlayan yarış atı oldu.

Uçanoğlu bu sene Cumhuriyet (Gr1) , Niğbolu (Gr1) , TSK (Gr1) , N.Evliyazade(Gr3), Lozan (Gr3), Hazım Rıza Gözlükçü (Gr3), Nail Avunduk (Gr3), Yamanlar(Kv6) ve Bostanlı(Kv6) Koşuları’nı kazanır iken TBMM (Gr1), İstiklal Savaşı (Gr1) , Mohaç (Gr2) ve Plevne (Gr2)Koşuları’ndan ikinci ayrılmıştır. Aslında TBMM koşusunu da kazanmış fakat protesto ile ikinciliğe (bence haksız bir şekilde) alınmıştır.
Uçanoğlu

Yılın En İyi 3 Yaşlı Arap Tayı: Başseklavi ( Bilgin – Ekin / Alkuruş.13)
Sene ortasında karışık gibi görünen kategoyi sezon sonuna doğru Başseklavi ağırlığını koyarak liste başı oldu.

Hatay (Gr1) ve Haralar (Gr1) Koşuları’nda rakiplerini geçmeyi başaran Başseklavi, Çetinkaya Ekürisi’ne 935.200 TL kazanç sağladı. Bu sezon 11 kez koşan safkan 4 kez kazanır iken 3 kez ise ikinci olmuştur.
Başseklavi

Yılın En İyi Dişi Arap Atı : Tumbulzele (Sağanak -Doğanrüzgarı / Rikardo )
4 yukarı dişi arap atılarının performanslarının vasat kaldığı sezonda, 3 yaşlı Arap tayı Tumbulzele bu kategoride zirvenin sahibi oldu.

Katıldığı 11 yarıştan 7 birincilik elde eden kısrak tabeladan hiç düşmedi. Cahide (Gr3) ve Satvet (A3) gibi önemli koşuları kazanan Tumbulzele , ekürisine 419.875 TL kazanç sağlamıştır.
Tumbulzele

Yılın En İyi Jokeyi : Halis Karataş
Bu sene Ahmet Çelik tarafından ciddi şekilde zorlansa da Halis Karataş gerek birincilik sayısı gerekse de birincilik yüzdesi ile senenin en başarılı jokeyi oldu. Ayrıca bu yıl Yücel Bilik’in büyük yarışlardaki istatislikleri dikkat çekiciydi.

Yılın En İyi Aprantisi : Mahmut Sav
Mahmut Sav aprantilik dönemlerinde bile büyük bir özgüven vermiştir. Kısa zamanda jokey olarakta başarıları ile zirvenin sahibi oldu. Jokeylik hayatında da kendisine başarılar diliyoruz. Yılın son aylarına doğru Cem Şen ‘in performansının ise dikkat çekici olduğunuda belirtelim.

Yılın En İyi At Sahibi : Kuyumciyan Ekürisi
Belmont , Rampoldi , Tonya önderliğinde ekürinin tüm atları yarış severe güven veriyor. Atlarına çok iyi bakan ve karşılığını alan Kuyumciyan Ekürisi yılın en iyi at sahibidir.

Yılın En İyi Yetiştiricisi: Hulusi Çil
Kısıtlı sayıda koşan atları ile hep yüksek başarı sağlayan Hulusi Çil ekürisi, senenin en iyi yetiştiricisidir. Azaraks , Suzi Gold, Sayda öncülüğünde 79 koşuda, 25 birincilik kazanmıştır. Her şeyin orijin olmadığını kanıtlayan eküriyi tebrik ediyoruz.

Yılın En İyi Antrenörü: Bahattin Dağ
Eğer bir atın yanında Bahattin Dağ ismi varsa mutlaka Grup koşu ve galibiyetler yakındır. Özellikle 2013 yılında Talip Han ve Thor ile fırtına gibi estiğinden dolayı bu kategoride zirvenin sahibi oldu.

Yılın En İyi İngiliz Aygırı: Bosporus
Aslında Okawango , Unaccounted For ve Bosporus arasında oldukça düşündüm. Çünkü performanslar oldukça yakındı. Fakat uzun zaman sonra bir özel hara aygırı kazanç listelerini parçalar iken Bosporus’u seçmemek ayıp olurdu. Malum TJK aygırlarına giden 1.sınıf kısraklara rağmen , Bospurus daha orta kalitedeki kısraklarla başarılı ürünler verdi. Yavruları 981 koşuda 130 birincilik ile zirveyi salladı. Bu yüzden yılın en iyi İngiliz aygırı Bosporus’tur..

Yılın En İyi Arap Aygırı: Sağanak
Yalaz ve Sağanak arasında seçim yapmak zorlayıcı oldu. Yalaz’ın daha az koşan tayı olmasına rağmen Sağanak ‘ın yavrularının çeşitliliği beni daha etkiledi. Sağanak temsilcileri arasında Yakupbey, Eşrefbey, Tozan, Tumbulzele ve İlşah’ın performansları oldukça dikkat çekti.

Yılın En İyi Seyisi : Galip Akkoyun (Uçanoğlu)
Atların gözü, kulağı, dili kısacası herşeyi olan seyislerimizi atlamak bize yakışmazdı. Bu kategoride zirvenin adı Uçanoğlu ‘nun seyisi Galip Akkoyun elde etti. Her başarılı yarış atın arkasında mutlaka başarılı bir ekip vardır. Uçanoğlu ‘nu bizlere en iyi şekilde hazırlayan Galip Akkoyun ‘u bu kategoride birinci ilan ediyorum.

Yazar : Aykut KANDEMİR – 26 Aralık 2013

Yorumlar (1 Yorum)

  • galip akkoyun

    Aykut ilginize cok tesekkur ederim ben bu sayfayi yeni gordum gerçekten gururlandim

  • Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?