2014 yılı TJK aygır aşım ücretleri

2014 yılı TJK aygır aşım ücretleri

2014 yılı aşım sezonunda TJK haralarında aşım yapacak İngiliz / Arap aygırları ve misafir pansiyoner aygırların sıfat adetleri ve aşım ücretleri açıklandı.

2014 yılı aşım sezonunda ilgili İngiliz / Arap kısraklarının aşım müracaatlarının kabulüne 2 Aralık 2013 Pazartesi başlanmış olup, müracaatlar 27 Aralık 2013 Cuma günü saat 17.00’de sona erecektir.

Aygırların hakkında dikkat çeken bazı detaylar ise şu şekilde sıralayabiliriz. Ülkemizde ilk kez aşım yapacak ve yurt dışından transfer edilen Dr Fong , After Market ve Zanjero kuşkusuz yeni bir heyecan getirecekler. Fransa’dan gelen Dr. Fong , yurt dışında kendisini fazlasıyla ispatlamış ve 3 Gr1 galibi vermiş bir aygırdır. After Market ise Amerika’nın kalite haralarından olan Lane’s End çıkışlı çok genç bir aygır. Direkman Storm Cat oğlu olması ve benzeri kan hatlarından farklı olarak çim pistte Gr1 kazanması ile fark yaratıyor. Ayrıca genç bir aygır olmasına rağmen After Market’in biri Amerika, biri Meksika, biri de Panama’da olmak üzere 3 farklı Gr1 kazanan yavrusu bulunmaktadır. Yine Zanjero ise genç bir aygır olup Amerika Millennium Farms harasından transfer edildi. Ülkemizde My Secret ile kendini tanıtan Zanjero, 2004 yılı doğumludur.

Ülkemizde koşan isimlerden ise geçen sene TJK harasına alınmayan Karabeyhan , Fly By Me isimli yavrusunun referansı sayesinde İzmit Merkez aşım istasyonunda olacak. Koşu yaşantılarını noktalayan Invincible Son , Talip Han, Agresivo , Astrakhan , Toruk Macto , Invasion ve Non Stop gibi oldukça yetenekli isimler ise ilk kez aygırlık yaşantısına başlayacaklar. Yine ilerleyen yaşları nedeniyle Mountain Cat ve River Special isimli aygırların emekli edilerek hak ettikleri değere layık oldular. Aşım ücretlerinde ise geçtiğimiz seneye göre iyi aygırlara önemli zamlar yapılmıştır. İyi aygırın her zaman ederi yüksek olmalı tabiki buna katılıyorum ama ülkemiz şartlarını da düşünmek gereklidir. Şu tabloya göre Özel hara aygırlarının çok daha fazla kısrak talebi görmesini beklemek hayalperestlik olmasa gerek.

2014 yılı aşım sezonunda TJK haralarındaki İngiliz aygırlarının bulundukları yerler, sıfat adetleri ve ücretlerini görmek için >>> tıklayınız
2014 yılı aşım sezonunda TJK haralarındaki Arap aygırlarının bulundukları yerler, sıfat adetleri ve ücretlerini görmek için >>> tıklayınız
************
Bir önceki yıl ile karşılaştırma yapmak isteyenler için;
2013 yılı İngiliz aygırlarının aşım yapacakları yerler, sıfat adetleri ve ücretlerini görmek için >>> tıklayınız
2013 yılı Arap aygırlarının aşım yapacakları yerler, sıfat adetleri ve ücretlerini görmek için >>> tıklayınız

After Market :
after market

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?