30 Aralık İzmir At Yarışları Ertelendi

30 Aralık İzmir At Yarışları Ertelendi

TJK tarafından yapılan açıklamaya göre 30 Aralık İzmir At Yarışları iptal edilip , ileri bir tarihte yapılmak üzere ertelenmiştir.

Aylardır süren seyisler ile TJK arasındaki saglık tarama testleri sonuçu oluşan gerginlik ile ilgili detaylar geldikçe bilgiler aktarılıcaktır.

Süreç nasıl başladı ve son durum nedir ?:
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından at yarışlarına “uyuşturucu” düzenlemesi gelmesiyle birlikte ilk kıvılcım ateşlendi. Atların yetiştirilmesinden, yarış sahasına gelene kadar oluşan zaman zarfında görev alan seyis, antrenör ve jokeyler her yıl Aralık ayında uyuşturucu testine girmek zorunlulugu getirildi.

Seyis, jokey ve antrenörin uyuşturucu madde, performans arttırıcılar ve doping gibi maddeleri kullanıp kullanmadığına da bu testler ile ortaya çıkacaktı. Bu kişilerin yukarıdaki maddeleri kullanmadığına dair sağlık raporu alması istenecek ve kullandığı saptananların ise görevlerine son verilecekti.

Buraya kadar herşey normal idi.

Sorun ise ilk etapta İzmir’de bu işi yapacak birkaç hastanenin bu görevden çekilmesi ve TJK nın bu hastanelerden gelecek raporları kabul etmemesi ile başladı. Bu muayane ücretleri için yaklaşık 200-250 TL civarı harcama yapıp raporları kabul edilmeyen seyisler haklı olarak tepki gösterdiler. Daha sonra TJK başka hastaneleri görevlendirsede burada yapılan muayanelerinde eksik oldugu gerekçesi ile kabul görmedi. Böylece yine toplam zarar 400-500 TL ‘yi buldu.

Son olarakta İzmir At Hastanesinde ücretsiz muayeneler yapılacagını bildirilmişti. Fakat burada da bazı sistemsizliklerden ötürü üçüncü kez muayeneye olayı tam olarak gerçekleşemedi.

Seyisler kendine göre haklı, TJK kendine göre haklı.

Seyis cephesinden baktıgımızda aylık 800 TL civarı bir para ile evini geçindirmek zaten zor bir durumdu. Üstüne kabul görmeyen raporlar, sürekli başka başka hastanelere sevk edilmek işi çıgrından çıkarmıştı. Sonuçta bir seyisin görevi atın gözü, kulagı, ruhu olmaktı. Kısacası 24 saat atıyla birlikte olması gereken bir insanı sürekli öteye beriye sürüklemek yıpratıcı olsa gerekti. Onlara göre bu olay bir nevi dışlanma kaba tabirle fişlenme gibi algılandı.

TJK cephesi ise raporları usulüne göre istemekte kendine göre haklı. Fakat ortada sistemsizlikten ve düzenin devrik işleyişinden kaynaklı anlaşmazlıklar olayları eylem yapmaya kadar götürdü. 1 aydır yaşanan süreç sonunda bazı seyisler cezalandırıldı. Belkide yeni cezalar gelip lisansları iptal edilenlerde olacaktır. İşlerin bu noktaya gelecegi ise 1 gün öncesinden belliydi. Sosyal medyada yarışların olmayacagı zaten konuşuluyordu. TJK ‘nın bu duruma nasıl kayıtsız kaldıgını anlayamamaktayız. TJK her ne kadar raporları usulüne göre uygun istemekte haklı olsada, yarışların iptali ile itibarını zedeledigini düşünüyoruz.

Sonuçta ise seyisler istediklerini kısmen elde edip, TJK ve Bakanlıgı zor duruma düşürecek yarışların iptalini gerçekleştirdiler.

Otoriteye karşı gelen bu isyanlar karşısında bildiklerimizi tarafsız bir şekilde aktarmaya devam edecegiz.

Çare olarak ise bu saglık tarama raporların usulüne uygun, insani şekilde ve zamana dayalı uzun vadeli olarak tamamlanması gerektigini düşünüyoruz.

izmir at yarışları iptal
izmir at yarışları iptal
izmir at yarışları iptal
izmir at yarışları iptal

Yorumlar (2 Yorum)

  • Değeri yüzbinler hatta milyonlarca lira olan safkan yarış atlarına bakmak için sırf ucuz olsun diye vasıfsız bile sayılmayacak işgücünü çalıştıran atsahipleri ve yıllardır buna gözyuman TJK için bunlar daha başlangıçtır.

  • seyislerin haklı direnişlerini canı gönülden destekliyorum asgari ücretle evlerini gecindirmeye calışan bu emekciler üzerinden rant saglıyanları kınıyorum.Tjk dünkü zararı ile onlarca seyis ve bakıcıların senelik ihtiyajlarını saglardı.Köhne beyinlerle yönetilmeye calışan TJK dakiler de hesap vermeli .Dünkü zararıkim karşılayacak devlet bunun hesabını mutlaka soracaktır.Saygılar

  • Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?