After Market aygır analiz

After Market aygır analiz

Aygır analiz köşeğimizin konuğu After Market .
9 Şubat 2003 Amerika doğumlu After Market yarış yaşamında 13 kez start alıp 8 kez kazanmış ve 1 kez ikinci olmuştur. Bu süreçte $903,685 kazanç elde etmiştir. Başarılı yarışları ardından After Market, 2008 yılında Amerika’nın en kaliteli haralarından olan Lane’s End bünyesinde aygırlığa başlamıştır. Ülkemize 2013 yılı Aralık ayında transfer edilen ismin, 2014 yılında aşımlarına başlayacaktır. After Market ‘i ülkemize kazandıran Hakan Yücetürk , Hakan Özcan ve Cem Özyiğit ise ayrıca tebrik etmek gereklidir. Aygırın ülkemizdeki aşımlarından sonra Güney Yarım Küre kıtasında Arjantin’de mekik aygır olarak görev yapması muhtemel planlar dahilindedir.

After Market aygır

After Market yarış yaşamı :
After Market yarış yaşamında benzer Storm Cat taylarının aksine çim pist ve uzayabilen mesafelerdeki başarıları ile dikkat çekmiştir. 2 kez Gr1 , 2 kez Gr2 ve 2 kez ise Gr3 kazanmıştır.

2 yaşında, 1 kez koşup kazanmıştır.
Maiden : Aqueduct (1700m Çim) (Geçtiği isimler: Ivanovsky, Devil’s Preacher, Maroon)

3 yaşında, 4 kez koşup 3 kez kazanmıştır.
National Museum of Racing Hall of Fame Breeders’ Cup Stakes: [Gr2] Saratoga (1800m Çim) (Geçtiği isimler: Power, Green Lemon, Manchu Prince)
Lexington Stakes : [Gr3] Belmont Park (1800m Çim) (Geçtiği isimler: Carnera, Crossword, To Sender)
Allowance yarış : Belmont Park (1800m Çim) (Geçtiği isimler: Operation Red Dawn, Above Spirit, Builders) Option)

4 yaşında, 8 kez koşup 5 kez kazanmış ve 1 kez ikinci olmuştur.
Eddie Read Handicap: [Gr1] Del Mar (1800m Çim) (Geçtiği isimler: Out of Control, Rob Roy, Fast and Furious)
Charles Whittingham Memorial Handicap: [Gr1] Hollywood Park (2000m Çim) (Geçtiği isimler: Lava Man, Obrigado, Fitz Flag)
Del Mar Handicap: [Gr2] Del Mar (2200m Çim) (Geçtiği isimler: Runaway Dancer, Spring House, Toasted)
Inglewood Handicap [Gr3] Hollywood Park (1700m Çim) (Geçtiği isimler: Red Fort, Willow O Wisp, Get Funky), Kelso Handicap [Gr2] ikincisidir. Belmont Park (1700m Çim) (Geçtiği isimler: Palace Episode, Woodlander) (Geçildiği isim : Trippi’s Storm)

After Market horse

After Market pedigri analiz :
3×4 Northern Dancer üzerine inbreeding edilmiş After Market ( Storm Cat – Tranquility Lake / Rahy / Danzig / The Axe) orijinine sahiptir. Dozaj puanlarının dağılımı DP = 7-5-10-0-0 (22), dozaj indeksi [3.40] , dağılım merkezi (CD)[0.86] şeklindedir. Dozaj indeks ve dağılım merkezi ortalamaları ile mesafe konusunda safkanın 1000-1800 metre mesafeli koşular için gerekli gücü olduğunu net olarak söyleyebiliriz. (Not: Dozaj teorisi her an Chef De Race güncellemesine tabi olduğundan değişken verilerdir. Doğruluğu sadece sayılar üzerinde olup safkanların mesafesi konusunda her zaman geçerli bilgi vermeyebilir.)

Baba Storm Cat 1983 yılı doğumlu ( Storm Bird – Terlingua / Secretariat ) pedigrisine sahiptir. Yarış yaşamında 8 kez start alıp (4 – 3 – 0) yarış totosu ve $570,610 kazança sahiptir. Sınıf koşu olarak Young America Stakes (Gr1,1700m) galibidir. Asıl büyük şöhretini ise harada yakalamıştır.1988 yılında 30.000$ aşım ücreti ile aygırlığa başlayan ve zaman içinde 500.000$ gibi inanılmaz yüksek aşım ücretine ulaşarak olay yaratmıştı. Bu süreç içinde 108 sınıf koşu galibi veren ve 127 milyon dolar kazanç sağlayan aygırın Giant’s Causeway, Storm Flag Flying, Sweet Catomine, Bluegrass Cat, Courageous Cat, Tabasco Cat, Mountain Cat, Hold That Tiger, Hennessy , Harlan ve Forestry gibi sayısız muhteşem isimleri vermiştir. Aynı zamanda kısrak babası olarak efsane isimlerden biri olmuştur. Storm Cat , 2013 yılında 30 yaşında yaşlılığa bağlı komplikasyonlar sonucu Overbrook çiftliğinde ötanizi ile uyutulmuştur.

Storm Cat resmi;
Storm Cat

After Market ‘in annesi 1995 doğumlu Tranquility Lake olup, (Rahy – Winters Love / Danzig) pedigrisine sahip bir isimdir. Tranquility Lake yarış yaşamında 3,4, 5 ve 6 yaşlarında toplam 27 kez koşmuştur. Bu yarışlarında 11 kez kazanıp, 7 kez ikinci kalan kısrak, 1,662,390 dolar kazanç elde etmiştir. Koşu yaşamında Gamely Breeders’ Cup H. [Gr1], Yellow Ribbon S. [Gr1], Clement L. Hirsch H. [Gr2], Palomar H. [Gr2], Santa Barbara H. [Gr2], Wilshire H. [Gr3], Palomar H. [Gr3] kazanmıştır. Ayrıca 5 Gr1 yarışta ikinciliği bulunur. Sözün özüyle fevkaledenin ötesinde bir yarış yaşamına sahiptir.

Tranquility Lake idmanda resmi;
Tranquility Lake

Tranquility Lake harada kayıtlara göre 6 yavru vermiştir. 5 kez Storm Cat hattı temsilcilerine bilinçlice gönderilmiştir. Gr1 galibi After Market dışında Gr1 galibi $1,165,760 kazançlı Courageous Cat , 2005 yılı Keeneland satışlarında 9,700,000 dolara işlem görmüş Jalil gibi değerli ve de aygırlık yapan sınıf isimleri vermiştir. Kısacası Tranquility Lake, yarış yaşamı sonrası harada da inanılmaz işler başarmıştır.

2.anne Winters Love ise Alydar ‘dan $636,707 kazançlı Benchmark gibi değerli bir aygır vermiştir. Benchmark ‘ın babası Alydar olup bu ismi şimdiden cebe koyalım çünkü bize After Market kısrak seçiminde (S.T.Gold) önemli ipucu sağlayacaktır.

After Market başarılı yavruları:
LADY OF FIFTY 2009 (by MARIAS MON) : Bu dişi safkan 4 yaşında Clement L. Hirsch S.(Gr1,Dmr,1700mKum) kazanmıştır. Ayrıca Gr1 ve Gr2 plaseleri bolca mevcuttur.

VOLCAT 2009 (by SOUTHERN HALO ) : Bu dişi safkan ise 3 yaşında Virginia Oaks (Gr3,Cnl,1800mÇim) kazanmıştır. Ayrıca Gr3 plasesi bulunur.

PICAHIELO 2010 (by A.P. INDY ) : Bu erkek safkan ise Panama’da çok başarılı olmuştur. Clasico Independencia Panama (Gr1,HPR,2000m) , Clásico Bartolomé Mafla Herrera (Gr3,HPR,1700m) kazanmıştır. Clásico Junta de Control de Juegos (Gr1,HPR,2000m) ve Clásico Día del Trabajo (Gr2,HPR,2000m) ikincisidir.

TLATELOLCO 2010 (by CAME HOME) : Bu erkek safkan ise Meksika’da başarılı olmuştur. Gran Premio Nacional (Gr1) galibidir.

GOCEK 2009 (by BROCCO) : Bu erkek safkan ise Peru’da başarılı olmuştur. Clasico La Copa (Gr2-2200m) galibidir.

CLOSING RANGE 2009 (by CAERLEON) : Bu dişi safkan ise Amerika Del Mar’da Osunitas Stakes (Gr3-1700mÇim) galibidir.

After Market için uygun kısrak tipleri:
After Market öncelikle annesinin baskınlığı ile gelişimini 3 ve 4 yaşında tamamlanmış ve orta mesafeli çim yarışları ile kendini en iyi şekilde ifade edebilmiştir. Dolasıyla After Market taylarından 3 ve 4 yaşında gelişim ve kısa-orta mesafeye yatkınlık ilk etapta beklenmelidir. Baba Storm Cat ‘in özellikleri ise biraz çekinik kalmıştır. Ama mutlaka Storm Cat etkisini zaman zaman hissettirebilir. Kazanan tayları incelendiğinde sonlarda güçlü sprint ile geldiği tespit edilmiştir. Bu özellikte yine Storm Cat ile kesişmez. Ben aygırımızın verilere göre annesinin etkisi altında kaldığına inananlardanım.

After Market için yaptığım araştırmalarda Mr Prospector (Gone West) ve Alydar (S.T.Gold) kan hatları ile uyumu aşırı dikkat çekmiştir. Ayrıca Halo ve uzantısı Roberto , Nijinsky , Ap Indy ile belirli oranda başarılı olmuştır.

Tüm verileri toparlarsak 1. öncelik olarak Mr Prospector hattından Gone West temsilcileri olan Royal Abjar ve West By West kızları bu aygır için uygundur. Ayrıca Mr Prospector hattının Woodman kolu olan Mujtahid kızları , Carson City kolundan Cuvee kızları, Zafonic kolundan Banknote kızları, Kingmambo kolundan Okawango kızları ve Fappiano kolundan Victory Gallop – Dilum kızları değerlendirilmelidir. Dünyanın en geçerli crosslarından Danzig x Mr Prospector oluşumu için tüm Mr Prospector hattı kızlarına açık bir pedigridir. (Danzig , After Market’in 2.kısrak babasıdır.)

Yukarıda cebe attığımız Alydar ise aygırımız için yine 1. öncelikli bir kandır. Tüm Strike The Gold kızları, After Market için güzel bir seçim olacaktır.

Yine 1. öncelikli olarak Halo ve uzantısındaki Hail To Reason, Roberto , Red Ransom gibi kan hatları ile özellikle çimde başarılı taylar alınabilinir. Bu yüzden Distant Relative, Sri Pekan, Red Bishop , Fantastic Fellow kızları aygırımız için uygundur.

1. öncelikli olarak vermek istediğim Deputy Minister kolundan Always A Classic , Nijinsky kolundan Marlin, Barbar, River Special alternatif seçeneklerdir. Sınırlı sayıda da olsa Ap. Indy kolu denenmelidir.

2. önceliği ise Sharpen Up temsilcilerinden Common Grounds ve Shining Steel kızlarına veriyorum. Yine Mill Reef hattının güçlü kısrak babası Doyoun kızları da denenebilir.

After Market, 2014 yılında İzmit Merkez aşım istasyonunda görev yapacaktır. 8.000 TL bedel ve 100 sıfat adedi ile aşım yapacak aygırımızın, Türk yarışçılığına hayırlı olmasını dileriz.

Aykut KANDEMİR – Bu makale 8 Aralık 2013 tarihinde yazılmıştır.
After Market stallion
After Market aygır

Yorumlar (8 Yorum)

  • Yalçın SARI

    1. öncelik olarak verdiğiniz tüm anne adaylarının babaları, ülkemizdeki TJK aygırlarının tamamını kapsıyor, 2. önceliğe kalan TJK aygırı kalmadı ki?

    • Öncelikle Türkiye’de ortalama 150 aygır var. Ben sadece Mr. Prospector kanı bulunanlarda çekilebilir diye yazıyı kestirip atabilirdim. Ayrıntıya girerek bunları belirtmek lazım. Yazmadığım TJK aygırları ; Mountain Cat, Sea Hero, Eagle Eyed, Manila, U.For, Ocean Crest, Bin Ajwaad gibi aygırlar var.Yine yazmadığım Özel hara aygırlarını yazmıyorum bile.

  • Storm Cat ve uzantılarının ülkemize uyumları aşikardır.Verdiğiniz çeşitlilik bu yüzdendir.Ben çok başarılı olacağını düşünüyorum ve pedigrisinde Nijinski ve Sharpen Up bulunduran kısrağımı tereddütsüz göndereceğim

  • After Market canlı taymı?

  • Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?