Agave Kiss, Miss Preakness ile 6 da 6

Agave Kiss, Miss Preakness ile 6 da 6

TJK aygırlarından Lion Heart ‘ın Amerikadaki müthiş kızı Agave Kiss, 18 Mayıs gecesi Miss Preakness Stakes koşusunu çıktıgı gibi, 5 buçuk boy fark yaparak kazandı. Pimlico pistindeki koşu 3 yaşlı dişi ingiliz safkanlarına ait bir yarış olup, 9 isim mücadele etti. Koşunun toplam ikramiyesi 100.000 dolar olup, Agave Kiss bu galibiyetle 60.000 dolar daha kazanç elde ederek 6 da 6 yaptı. 1200 metre kum pistte düzenlenen yarışta müddet 1:10.40 oldu. Agave Kiss ciddi rakiplerle olan ilk yarışında inanılmaz kolay görüntüsüyle adeta büyüledi. Yarışta diger önemli isim Millionreasonswhy ikinci ve Ageless ise üçüncü oldu.

Agave Kiss koşuya bu sefer usta jokeylerden R A Dominguez ile katılıp kazanırken, altıncı startında altıncı birinciligine ulaştı. Kısragın toplam kazançı ise 287.900 dolara yükselmiştir.

Agave Kiss ( Lion Heart – Salty Romance / Salt Lake ) pedigrisine sahiptir. 6 da 6 yapan yenilgisiz kısrak, Cicada Stakes (G3 – 1200 metre) , Miss Preakness (1200 metre), Ruthless Stakes (1200 metre) ve Trevose Stakes (1200 metre) gibi sınıf yarışların galibidir. Agave Kiss ayrıca 2012 yılında Amerika aygır kazanç listesinde Lion Heart’ın lider yavrusu konumundadır.

Lion Heart’ın bir diger kızı Heart Ashley, 2009 yılında Miss Preakness Stakes’i kazanmıştı. Lion Heart böylece son 4 yılda 2 kızı ile Miss Preakness Stakes’i kazanarak, Pimlico pistine ismini altın harflerlede yazdırmış oldu.

Koşu sonrası Agave Kiss’in antrenörü Rodriguez ise ” O kendini sürekli geliştiriyor ve bugün yine kolay bir yarış kazandı. Önümüzde çok daha zorlu yarışlar var . Yazın Gr1 planlarımız içinde 4 Agustos’ta Prioress Stakes (Saratoga-Gr1) veya 25 Agustos’taki Test Stakes (Saratoga-Gr1) koşuları bizim için uygun.” dedi.

2012 Miss Preakness – Agave Kiss
http://www.youtube.com/watch?v=rkGxc0vYZiQ

Agave Kiss - Miss Preakness Stakes

Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?