Agave Kiss, Miss Preakness ile dönüyor

Agave Kiss, Miss Preakness ile dönüyor

TJK aygırlarından Lion Heart ‘ın Amerikadaki fırtına kızı Agave Kiss, 18 Mayıs gecesi Miss Preakness Stakes koşusu ile geri dönüyor. Pimlico pistindeki koşu 3 yaşlı dişi ingiliz atlarına ait bir yarış olup 9 isim kayıt yaptırdı. Koşunun toplam ikramiyesi 100.000 dolar olup, yarış 1200 metre kum pistte düzenlenecektir.

Agave Kiss koşuya bu sefer usta jokeylerden R A Dominguez ile katılacaktır. Son yarışında jokey hatası sonucu dışa açılarak zaman kaybetsede kazanmayı başaran kısrak için artık daha iyi bir jokeyle yola çıkıldı. Ciddi yarışlar öncesi böyle bir tercihin son derece mantıklı bir secim oldugunu düşünüyoruz. Zira kısrak için hedeflenen Gr1 yarışlar bulunmaktadır. Daha önce 5 te 5 yapan kısrak devamlı binicisi jokey R.Curatolo böylece yollar en azından bir süreligine ertelenmiş oldu.

Agave Kiss ( Lion Heart – Salty Romance / Salt Lake ) pedigrisine sahiptir. 5 te 5 yapan yenilgisiz kısrak, Cicada Stakes (G3 – 1200 metre) , Ruthless Stakes (1200 metre) ve Trevose Stakes (1200 metre) gibi sınıf yarışların galibidir. Toplam kazançı ise 227.900 dolara ulaşmıştır.

2012 yılı Miss Preakness kayıtlarına bakıldıgında koşuda en ciddi rakip hiç kuşkusuz John R. Velazquez önderligindeki Millionreasonswhy isimli kısragın olması bekleniyor. Comely Stakes (G3) üçüncüsü Millionreasonswhy yanı sıra Beaumont Stakes (G2) galibi Gypsy Robin ve Forward Gal Stakes (G2) ikincisi Say A Novena diger dişli rakipler olarak gözükmektedir. İlk defa böylesine ciddi rakiplerle karşılacak Agave Kiss için geçilmezligini devam ettirip ettiremeyecegini 18 Mayıs gecesi ögreneceğiz.

Miss Preakness tarihine göz attıgımızda, 2011 yılında R Holiday Mood isimli kısrak John R. Velazquez ile bu koşuyu 1.12.12 lik derece ile kazanmıştı. 2009 yılında ise Miss Preakness koşusunda yine bir Lion Heart kızı Heart Ashley, jokey Garrett Gomez ile zafere ulaşmıştı. Bu koşuda yapılan en iyi derece ise 2000 yılında Lucky Livi isimli kısraktan gelmişti. Lucky Livi 1.10.00 ‘lık bir müddet gerçekleştirmişti.

Aykut KANDEMİR

Agave Kiss - Trevose Stakes

2012 Miss Preakness Kayıtları:
Agave Kiss, Miss Preakness 2012

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?