Agresivo aygır oluyor

Agresivo aygır oluyor

TJK başkanı Serdal Adalı ekürisinin başarılı yarış atı Agresivo aygır oluyor. Büyük sıkıntılara rağmen inanılmaz yarışlar yapan Agresivo , tam 549 günlük ara sonrası yarış kazanmış müstesna bir safkandır. İlgililerinin aldıkları karar sonrası Agresivo, 2014 yılında aygır olarak yetiştiriciliğimize hizmet edecektir. (@adalstud) twitter hesabından duyurulan açıklama yetiştiricilik için oldukça doğru bir hamle olarak dikkat çekmektedir. Çünkü erken yaşta ve az koşmuş isimlerin harada başarılı oldukları istatislikler ile tescillidir. Sinirsel açıdan dinç olmanın verdiği etki ve güçlü pedigrisi ile Agresivo ideal bir şampiyon aygır adayıdır.

Agresivo ( Harlan’s Holiday – Maddalena / Dood And Tough ) pedigrisine sahip olup 7 start (2-2-1-0) yarış totosuna ve 177.375 TL kazançına sahip bir isimdir. Avrasya Ekonomi Zirveleri (Kv8/L) kazanan Agresivo , Çaldıran Koşusu (Gr1) ikincisidir.

Agresivo ‘nun babası Harlan’s Holiday, Amerika’da çok hızlı bir şekilde popüler aygırlar arasına girmiştir. Winstar Farm aygırı Harlan’s Holiday ‘ın aşım bedeli tam 35.000 dolar olup 2013 yılı Amerika genel aygır kazanç listesinde sekizinci sıradadır. Amerika’da her yıl 100’e yakın aygırın haraya girdiği hesap edilirse , kazanç listelerinde ilk 20’de olmak bile büyük başarıdır. Ülkemizde de Hakeem isimli tayı Karayel koşusunu (Gr1) kazanmıştır. Ayrıca Harlan Holiday genç yaşına rağmen aygır babası olarakta dikkat çekmektedir. Amerika’nın önemli koşularından Santa Anita Derby (Gr1) galibi Goldencents’in babası Into Mischief vasıtasıyla Harlan Holiday torunudur. Bu tablodan da Agresivo ‘nun aygır babası üreten bir nesilden geldiğini söyleyebiliriz. Birkaç hafta öncesi ise Harlan’s Holiday talihsiz şekilde erkenden ölmüştü.

Agresivo ‘nun annesi Maddalena ise pedigrideki asıl kilit noktadır. Zira bu kısrak Coolmore formasıyla Old Hat Stakes (Gr3) kazanmış ve Prioress Stakes (Gr1) ikinciliği mevcuttur. Koşu yaşamında 12 kez start alıp (4-3-0) yarış totosu ve $250,820 kazanç elde etmiştir. Tabi başarısı koşu yaşamı ile sınırlı kalmayan Maddalena, harada da Agresivo ile aynı baba kan hattından gelen Bern Identity isimli yavrusu Amerika’da Gr2 kazanmıştır. Bern Identity ‘e oranla çok daha güçlü bir babaya sahip olan Agresivo’nun aygırlık kariyeri de oldukça parlak olması beklenmektedir.

Agresivo (Ortada beyaz forma)
Agresivo - Avrasya Ekonomi Zirveleri Koşusu 2013

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?