Aşemez – TSK Koşusu 2017

Aşemez – TSK Koşusu 2017

Ankara kum pistinde Arap atları için önemli yarışlarından olan Türk Silahlı Kuvvetleri Koşusu ‘nu (Açık – Gr1 / DHÖ) Erdal Öztürk ekürisinden Aşemez ( 6yş aa Yalaz – Dilayda / Kalamış ) isimli safkanı, jokey Deniz Yıldız ile kazandı. Ankara’da son 4 kaba kum yarışında geçilmeyen safkan bu sene YKK koşusu sonrası ikinci Gr1 yarış galibiyetine ulaştı.

30 Eylül Cumartesi günü 75. Yıl Ankara Hipodromunda kum pistte 2200 metre mesafe üzerinden gerçekleştirilen koşuya 4 ve yukarı yaşlı 10 safkan Arap atı katıldı. Birincilik ikramiyesi 400.000 TL olan koşuda 2015 ve 2016 yıllarında bu açık yarışı kazanmayı başaran YILMABAŞAR ( Tamerinoğlu – Seyyare 55 / Taşkent ) ikinci, Ahmet Çelik ile bu önemli mücadelede boy gösteren SEMEND ( Halid – Betülüm / Tamerinoğlu ) üçüncü, kır erkek safkan FİRİKYA ( Ağa Karaca – K. Irak 55 / Bodrum ) ise dördüncü oldular.

Kazanan 3.85 ganyanlı üçüncü favori konumundaki Aşemez için koşunun bitiriş derecesi 2.37.45 olurken, koşuda farklar 1 Boy – 1 Boy – 3 Boy şeklinde gerçekleşti.

Yarış hayatına Ankara’da başlayan Aşemez, bugüne dek 34 kez start alıp 13 yarış ve 1.651.450 TL ikramiye kazandı. Sentetik pistte 1, çim pistte ise 3 kez start alıp yarış kazanmayı başaramayan safkan tüm birinciliklerini kaba kum pistte elde ederken, YKK Koşusu galibiyeti sonrası kariyerinin ikinci Gr1 galibiyetine ulaştı.

Deniz Yıldız ile 32 kez bir araya gelen Aşemez, bu yarışların 12’sinden galibiyetle ayrılırken, 9 kez de ikincilik elde etti. Başarılı safkan Deniz Yıldız dışındaki tek birinciliğini Sadettin Boyraz ile gerçekleştirdi.

Aşemez’in babası; son yıllarda özellikle Cankardeşler ve Uçanoğlu isimli yavruları ile büyük bir başarı elde eden Yalaz’dır. Yarış hayatı boyunca 30 kez start alıp 7 birincilik elde eden aygırın bugüne dek start alan 170 yavrusundan 95’i yarış kazanmayı başarmış, bunların 14’ü Black Type performans sergilemiştir. Gr1 kazanan temsilcileri Cankardeşler , Uçanoğlu , Aşemez ‘dir. Ayrıca Baba Altar, Borbore, Altepe, Berkay Efe, Kaçın Geliyor diğer başarılı temsilcileridir.

Aşemez’in annesi kariyeri boyunca 7 yarış ve 260.960 TL ikramiye kazanan Dilayda olup Gr3 Yıldırım Beyazid Koşusunda ikincisidir. Damızlık olarak haraya alındıktan bugüne dek yarış pistlerinde start almış 6 tay doğuran kısrağın 4 yavrusu yarış kazanmayı başarmış, Aşemez dışındaki en başarılı temsilcisi 6 birincilik elde eden Önsel (Rikardo) olmuştur.

Aşemez – TSK Koşusu 2017 (Gr1)

ff
ff

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?