Aşım başvuruları tamamlandı

Aşım başvuruları tamamlandı

2013 yılı ile TJK haralarında aşım yapıcak ingiliz aygırları ve arap aygırları müracaat listeleri kesinleşti.

Kesinleşen müracaatlar sonuçunda 1759 adet kısrak, ingiliz aygırlarına yazıldı. Arap aygırlarına yazılan kısrak sayısı 778 oldu.

2012 yılı gibi yine en yüksek talep gören aygırımız Lion Heart oldu. Lion Heart bu sene ilk aşım listeleri açıklandıgında 190 kısraktan talep almıştı. Fakat sadece kura sonuçu şanslı 120 kısrak, bu degerli aygırımızı ziyaret edebilecektir. Lion Heart geçen sene yani 2012 yılında ise ilk müracaatlarda 137 kısraktan talep almıştı. Reytingi gittikçe yükselen Lion Heart, ülkemizde ilk aşımlarını 2010 yılında yapmıştı. 2013 yılı ile toplam 4 aşım sezonu boyunca full çeken aygırımız bu süreçte, yaklaşık 405 aşım ile 3 855 000 TL kazandırdı. Alım parasını neredeyse çıkaran aygırımıza bu sene yine birbirinden kaliteli kısraklar yazıldı.

Lideri ikinci sırada kovalayan isim ise Unaccounted For oldu. Bu aygırımız ise 108 başvuru almasına ragmen sıfat adedi 40 ile sınırlı olması nedeniyle 68 kısrak bu aygırdan kura sonucu elendi. Unaccounted For geçtigimiz seneler gibi yaşlılıga baglı saglık sorunları sonuçu sıfat adedi gittikçe azalmaktadır. Tabi aygır kazanç listeleri iyi konumu nedeniyle yinede vazgeçilememektedir.Bu aygırımız geçen sene ilk müracaatlarda 126 kısrak talebi almış fakat sıfat adedi o zaman için 60 ile sınırlıydı.

Üçüncü sırada 100 başvuru ile Sri Pekan bulunmaktadır ki bu aygırımızında sıfat adedi 50 ile kısıtlı olup 50 kısrak kura sonuçu elendi. Sri Pekan ‘da yaşı bir hayli ilerlemiş olmasına ragmen hala popüler bir isimdir. Geçen senede ilk müracaatlarda bu aygırımız 105 başvuru almış fakat sıfat adedi o zaman içinde yine 50 ile sınırlandırılmıştı. Bir önceki sene ile bu sene benzer rakamlarda dolaşan Sri Pekan istikrarlı çizgisini korumaktadır.

Dördüncü sıra ise ilk başvurularda Country Reel isimli aygırın oldu. 98 başvuru ile ilk müracaatları kapayıp özel hara aygırları içinde de liderlik koltuguna kuruldu. 2013 yılı itibariyle ülkemizde ilk aşımlarını yapacak olan aygırdan hiçbir kısrak elenmedi. İlgilileri aygırın sıfat adedinde ufak bir artış ile kısrak sahiplerini magdur etmedi . Ayrıca bu aygır alımını gerçekleştiren sendika sahipleride ilk seneden neredeyse aygırın alım maliyetini çıkarmış oldular. Gelecek senelerde bu aygırdan elde edilecek maddi gelirlerle de pek çok at sahibinede örnek olacak başarıyı gerçekleştirdiler.

Beşinci sırada ise ilk başvurularda 93 başvuru ile Luxor bulunmaktaydı. Kuradan elenen kısraklarla bu rakam 98’e yükseldi. Özel hara aygırı Luxor son yıllardaki yükselişi , düzgün fizikli yavruları ile belkide babası Distant Relative ’den bile daha el üstündedir. Geçtigimiz yıllarda özel harada aşım yapıp fazla talep görmeyen aygırımızın gelecek yıllarda zaman zaman az sayıda yavrusunu görebiliriz. Luxor geçen yıl ilk müracaatlarda 80 başvuru almış fakat kuralardan elenen kısraklarla bu rakam 94 ‘e ulaşmıştı.

İlk müracaatlarda hayal kırıklıgı yaratan en önemli isim ise kesinlikle Victory Gallop olmuştu. Geçen senelerde Lion Heart ile zirveye oynayan aygır bu sene ilk başvurularda sadece 90 başvuru almıştı. Kuradan dönen kısraklarla 30 adet boş kontenjanı dolduran degerli aygırımız bu senede 120 sıfat adedini tamamen doldurdu .

Kuraya kalan diger ingiliz aygırları ise Frankel’in yakın akrabası Powerscourt, emektar Bin Ajwaad ve ihtiyar delikanlı Dehere olmuştu.

Kuradan dönen kısraklarla en yüksek talebi Victory Gallop (+30) aldı. Ayrıca Mountain Cat (+16), Royal Abjar (+12), Kaneko (+9), Luxor (+8), Pressing (+7) , Dai Jin (+5) ve Cuvee (+5), Native Khan (+4), Three Valleys (+4) sıfat adetlerinde ufak artışlar ile aşım sezonunu tamamladılar.

Aykut KANDEMİR

Victory Gallop aygır
2013 TJK haraları arap aygırları son aşım başvuruları (kesinleşen) :
2013 TJK haraları arap aygırları son aşım başvuruları
2013 TJK haraları ingiliz aygırları son aşım başvuruları (kesinleşen) :
2013 TJK haraları ingiliz aygırları son aşım başvuruları
2013 TJK haraları ingiliz aygırları ilk aşım başvuruları :
2013 TJK ingiliz aygırları aşım başvuruları

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?