Astorya – Sürat Koşusu 2013

Astorya – Sürat Koşusu 2013

28 Eylül 2013 tarihinde Ankara 75.Yıl Hipodromu’nda düzenlenen Sürat Koşusu ‘nu (Gr1) Cengiz Taşkıran ekürisinin Astorya ( Sri Pekan – Melita / Tagula ) isimli safkanı jokey Halis Karataş ile kazandı. Bitmiş yarışı sonlarda çok güçlü sprinti ile gelip kazanan safkan için 1000 metre çim pistte 58.23’lük derece gerçekleştirdi. İlk defa bu mesafede düzenlenen Gr1 sınıfındaki koşunun, düzlük yarışı olmaması ve keskin viraja denk gelmesi ise görüntü kirliliği idi.

Astorya ( Sri Pekan – Melita / Tagula ) pedigrisine sahip olup bu koşuyla 16 Start (8-1-2-3) yarış totosuna ve kazançı da 733.010 TL’ye yükseldi. İlk defa Grup sınıfında yarış kazanan Astorya, babası Sri Pekan’ın ülkemizde ki dokuzuncu Gr1 kazanan temsilcisi olmuştur. Sri Pekan’ın ülkemizde Gr1 kazanan 9 yavrusu ise Astrakhan,Miramis,Topor,Berraksu,Karelin(IRE),Mary Allen(IRE),Princes Göksu,White Ram ve Astorya şeklindedir.

2 ve yukarı yaşlı ingiliz atlarının sezonun önemli yarışında ASTORYA kazanırken , yarışın favorisi STEEL CAT (Mountain Cat-Steel Girl/Shining Steel) ikinci, CHANTALLE RUA (Mountain Cat-Greenest Hills/Danehill) üçüncü ve AZ KALDI (Captain Rio-Bonorva/Grand Lodge) ise dördüncü oldular. Birincilik ikramiyesi 240.000 TL olan koşunun farkları Baş-1.5 Boy-Burun şeklinde gerçekleşmiştir.

Astorya – Sürat Koşusu 2013 (Gr1 + Race Replay) izlemek için >> tıklayınız
Astorya - Sürat Koşusu 2013

Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?