Babadoğan – Orhan Meker Koşusu 2017

Babadoğan – Orhan Meker Koşusu 2017

TJK tarafından 12 Nisan 2017 tarihinde İstanbul Veliefendi Hipodromu ‘nda düzenlenen Orhan Meker Koşusu ‘nu (Kv18/Listed) , Ejder Öztop ekürisinden Babadoğan ( Lion Heart – Momentum / Lockton ) isimli safkanı jokey Hışman Çizik ile kazandı. 2017 Gazi Koşusu ve Tay Denemeler öncesi önemli hazırlık koşularından olan yarışta Babadoğan , 1400 metre çim pistte 1.23.38′ lik derece gerçekleştirdi. Babadoğan özellikle dış kulvarda birkaç kez kapanmasına ve alan daralmasına rağmen kuvvetli ve bitirici sprinti ile beğendi kazandı. Genelde Orhan Meker koşusunda hafif kilolu sürpriz atların kazanma geleneği bu senede devam etmiş oldu. Yine yarışta Babadoğan gibi yarım boy dışında güçlü sprint atıp ikinci kalan Runner Bull ‘da dikkat çekti.

6.05 ganyan oranıyla kazanan Babadoğan, 13’üncü startında 2’inci birinciliğine ulaşır iken kazanç hanesi ise toplam 174.450 TL oldu. Babadoğan bu koşu ile ilk sınıf yarışını kazanmış oldu.

İstanbul İlkbahar – Yaz Yarış Sezonunun birinci yarış gününde düzenlenen 3 yaşlı İngiliz atlarının birincilik mücadelesinde RUNNER BULL ( Victory Gallop – Sun Cat / Mountain Cat ) ikinci, NEVHAT ( Pan River – Vague Alarme / Anabaa ) üçüncü ve son atakları ile CİHAN PEHLİVANI ( Mali – Kehribar / Dr Devious ) ise dördüncü oldular. Koşunun farkları Yarım Boy – Boyun – 1,5 Boy şeklinde gerçekleşti.

Babadoğan ‘ın babası 2010 yılı Şubat ayında Türkiye Jokey Kulübü tarafından Amerika’dan satın alınan Lion Heart ‘tır. 2 Yaşında Gr1 Hollywood Futurity ve Gr3 Hollywood Prevue Stakes galibi olan safkan, 3 yaşında da Gr1 Haskell Invitational Handicap ve Gr3 Long Branch Breeders’s Cup Stakes’i kazanmıştır. Amerikan aygır listelerinde uzun yıllar en üst sıralarda yer alan aygırın günümüzde oğulları da Amerika’da gayet başarılı aygırlık yapmaktadır. Fakat bizim ülkemizde tam anlamıyla istediğimiz tayları verememiştir. Buna karşın ülkemizde de tay sayısı fazlalığı sayesinde aygır listelerinde üst sıralara yerleşmiştir.

Aygırın ülkemizde şu ana dek 252 yavrusu start almış bunlardan 159’su yarış kazanmayı başarmıştır. 39 Black Type ve 10 grup kazanan yavrusu bulunan aygırın ülkemizdeki en başarılı temsilcilerinden bazıları; Lion Wind, Forever Here, Son Of A Legend, Gürsoyhan, İlkaan, Rocket Man, Denizcanım, Yes Of Afrika, Magic Moment, Karadamar, Çar Brusk, Adonisim, Dayım Benim ve Manoush’dur. 2014 yılı Orhan Meker koşusunu yine bir Lion Heaart temsilcisi Lion King kazanmıştır.

Babadoğan ‘ın annesi Momentum , Lockton kızı olup oldukça başarılı bir kısraktır ve Gr3 kazanmıştır. 30 kez koşup 5 kez kazanan Momentum , grup koşularda da plaseleri mevcuttur. Momentum , Orhan Meker koşusunu dördüncü tamamlamıştır.

Babadoğan – Orhan Meker Koşusu 2017
Babadoğan - Orhan Meker Koşusu 2017

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?