Ballıkaya – Sürat Koşusu 2016

Ballıkaya – Sürat Koşusu 2016

24 Eylül 2016 tarihinde Ankara 75.Yıl Hipodromu’nda düzenlenen Sürat Koşusu ‘nu (Gr1) Levent Sarıkaya’ ekürisinin Ballıkaya ( Victory Gallop – Bin Umut / Sea Hero ) isimli safkanı jokey Halis Karataş ile kazandı. Kazanan safkan 1000 metre 4.9 ölçümlü ağır çim pistte 0.58.42’lik derece gerçekleştirdi.

2015 yılında Sürat Koşusunu false start nedeni ile iki kez koşulmuş iptal edilen ilk koşuyu Yıldırımbey , tekrar edilen resmi koşuyu 0.56.87’lik derece ile Ballıkaya kazanmıştı. Özetle son iki yıldır Sürat Koşusunun yenilmez ismi Ballıkaya ve ilgililerini tebrik ediyoruz.

Dördüncü defa bu mesafede düzenlenen Gr1 sınıfındaki koşunun, yurt dışında benzerlerinin aksine düzlük yarışı olmaması ve keskin viraja denk gelmesi ise büyük şanssızlık olarak devam etmektedir.

Yarışa dönecek olursak 2 ve yukarı yaşlı ingiliz atlarının 350.000 TL birincilik ikramiyeli koşusunda ZEALOUS LINE ( Win River Win – Asli Cantay / Mujtahid ) ikinci, SON OF A LEGEND ( Lion Heart – Filik / Eagle Eyed ) üçüncü, CHERI CHERI LADY ( Luxor – Uni Baby / Flying Spur ) ise dördüncü oldular. Koşunun farkları Boyun – Yarım Boy – Yarım Boy şeklinde gerçekleşmiştir.

Ballıkaya ( Victory Gallop – Bin Umut / Sea Hero ) pedigrisine sahip olup bu koşuyla 11 Start (4-2-0-0) yarış totosuna ve kazançı ise 828.900 TL’ye yükseldi. İkinci kez Grup 1 sınıfında yarış kazanan Ballıkaya, babası Victory Gallop’un ülkemizde Gr1 kazanan 4 yavrusu ise Willpower, Hot Chocolate , Ballıkaya ve Victory Is Ours şeklindedir. Ayrıca tam 4 Gr1 koşu ikinciliği bulunan Oğlum Berat ve Gr1 plaseleri bulunan Cooger diğer üst düzey yavrusudur.

Victory Gallop yurt dışında Gr1 galibi yavrular vermiş olup ülkemizde diğer yetenekli temsilcileri ise Arsen Lupen, Aly Girl, Luca Brasi, Kırdemirkır, Junior Pianist, Suwako, Yeşey, Rüya Kızım, Lee Valley, Massai Maka ve Escape To Victory gibi başarılı yavruları mevcuttur.

Anne Bin Umut ise 29 kez start alıp 3 birincilik elde etmiş oldukça yetenekli bir Sea Hero kızıdır. Kısrağın pistlerde 4 yavrusu start almış olup Ballıkaya dışında Binbir Umut (Okawango-695.450 TL) , Bal Arısı (Cuvee-203.730 TL) ve Balerina (Mountain Cat-21.550 TL) gibi oldukça iyi kazandıran yavruları bulunmaktadır. Ayrıca 2014 Haziran doğumlu olmasına rağmen Lion Heart isimli aygırdan bir erkek tayı bulunmaktadır. Bin Umut hem yarış yaşamı hem annelik hayatı başarılı olan ender kısraklardan biridir.

Ballıkaya – Sürat Koşusu 2016 (Gr1)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?