Başseklavi – Veliefendi Koşusu 2015

Başseklavi – Veliefendi Koşusu 2015

TJK tarafından 18 Eylül 2015 tarihinde İstanbul Veliefendi hipodromunda düzenlenen Veliefendi Koşusu‘nu (Gr1), Başseklavi (a.a. Bilgin – Ekin / Alkuruş.13 ) isimli arap atı jokey Özcan Yıldırım ile kazandı.

Yarışı uzun süre üçüncü sürdüren Başseklavi son viraj dönülmesi ile bir anda tempo artırıp arka grubun kendisine yetişmesine izin vermedi. Sonlarda özellikle istikrar abidesi Besleney çok güçlü gelse de Başseklavi jokeyinin akıllı binişi ile aldığı avansı iyi değerlendirdi.

2800 metre çim pistteki yarış sonrası 3.18.40 gibi bir derece ile kazanan Başseklavi 14.85 ganyanı ile ciddi bir sürpriz gerçekleştirdi. Yarışta BESLENEY ( Karambol.1 – Ilgın / Tolga ) ikinci, KIŞLALI ( Koşayalp – Adıgül / Tomanchie ) üçüncü ve YALNIZEFE ( Tamerinoğlu -Mercanhanım / Bamka.3 ) ise dördüncü oldular. Koşuda farklar Boyun-1 Boy-1.5 Boy şeklinde oluştu.

2013 yılında üst üste Hatay ve Haralar Koşuları gibi Gr1 yarışlar kazanan BAŞSEKLAVİ, Veliefendi Koşusu ile birlikte kariyerinin 33. startında 3. Grup 1 galibiyetine ulaşırken, toplam birincilik sayısını ise 7’ye çıkardı. Safkanın ayrıca Mohaç (Gr2) birinciliği de bulunmaktadır. Başseklavi 2013 yılının en başarılı 3 yaşlı arap tayı idi.

Baba Bilgin yarış hayatı boyunca 51 kez start alıp, 16 birincilik, 9 ikincilik, 6 üçüncülük ve 7 kez de dördüncülük elde etmiştir. Çim pistte 4, kum pistte ise 13 yarış kazanan safkan toplam 298.995 TL kazançı kayıtlarda bulunmaktadır. Haraya alındıktan sonra da verdiği birbirinden başarılı yavrularla da, adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır. Aygırın Başseklavi dışındaki en başarılı temsilcilerinden bazıları; Darfur, Kurtel, Yürekkaya, Özduran, Yücelay, Mengübert ve Bulut Reis’dir.

Başseklavi ’nin annesi Alkuruş 13’ün kızı olan Ekin ’dir. Yarış pistlerinde 7 tayı bulunan kısrağın Başseklavi dışında en başarılı olan yavrusu 500 bin TL üzerindeki kazancı ile Efsanetay (Bilgin)’dır. Ayrıca 100 bin TL barajını geçen Bilginkral (Bilgin) ve Alpergin (Hisarhan) isimli yavrularıda mevcuttur.

Başseklavi - Veliefendi Koşusu

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?