Bawikal 20 boy fark yaptı

Bawikal 20 boy fark yaptı

30 Aralık 2013 tarihli Şanlıurfa Hipodromu’nda düzenlenen günün 6. koşusunu kazanan Bawikal, en yakın rakibine kolay tempolarda 20 boy fark yaptı.

Pazartesi at yarışı programının günün kalesi olan Bawikal oldukça gösterişli bir yarış kazandı. TJK resmi sitesinde uzak fark yazarak geçiştirilen bu mesafeyi sizler için araştırdık. İngiliz atlarında 40 salise 2 boy kuralından yola çıkarak, en yakın rakibine 400 saliselik fark için uzaklığı 20 boy olarak tespit ettik. Yaklaşık olarak bir atın boyunu 2,5 metre olarak aldığımızda en yakın rakibine 50 metre fark yaptığını da kaba taslak söyleyebiliriz.

Tabi bu yarış aklımıza Amerikada ki unutulmaz safkan Secretariat’ın kazandığı Belmont Stakes’i hatırlattı. 31 boy fark ile kazanan Secretariat ile 20 boy farkla kazanan Bawikal ‘in kalitelerini tabi ki ölçü tutmayacağım. Yine de ülkemizde bu tarz farklar az görüldüğünden böyle bir kısa yazı yazmak istedim.

Haldun Güneş ekürisinden Bawikal (a.e. Cuvee – Sheriffs Posse / Silver Deputy) pedigrisine sahip olup bugün için jokeyi Necmi Altın ile zafere ulaştı. Bawikal bu koşuyu 1.05 ganyanı ile kazanır iken ağır favori konumundaydı. Bawikal, 6 kez koşup 4 kez kazanır iken toplam kazançı ise 85.550 TL ‘ye ulaştı.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?