Bayrir – Secretariat Stakes 2012

Bayrir – Secretariat Stakes 2012

Amerika Arlington Park pistinde koşulan 34. kez koşulan Secretariat Stakes (Gr1) koşusunu, Avrupa kıtasını temsilen ünlü Aga Khan ekürisinden Bayrir ( Medicean – Balankiya / Darshaan ) jokeyi Christophe P. Lemaire ile kazandı. 500.000 dolar toplam ikramiyeli koşuda 2000 metre mesafede çim pistte müddet 2:02.92 oldu

Koşunun bizim açısından önemi ise TJK aygırlarından Powerscourt oglu 4 numaralı forma ile start alan Finnegans Wake isimli safkanın ikinci olması idi. Özellikle uzun mesafe yarış atı yetiştirmede yaşadıgımız sıkıntıları çözme açısında önemli umudumuz Powerscourt böylece bir kez daha ışık vermiş oldu.

Donegal Racing’in sahibi oldugu Finnegans Wake bu koşu ile 9. kez start aldı. Secretariat Stakes (Gr1) ikinciligi , Virginia Derby (Gr2) üçünçülügü , American Turf Stakes (Gr2) dördüncülügü ve Gotham Stakes (Gr3) üçünçülügü bulunmaktadır. Safkanın kazançı ise $275,866 ulaşmıştır. Sürekli tabelada dolaşan safkana belkide kazanmak için Breeders’ Cup Turf yarışını bekliyor olabilir midir acaba ?

Finnegans Wake ( Powerscourt – Boat’s Ghost / Silver Ghost ) pedigrisine sahip olup 1. kısrak babası Silver Ghost vasıtasıyla Mr Prospector ‘a , 2. kısrak babası Summer Squall vasıtasıyla Storm Bird ‘e ulaşmaktadır.

Bayrir – Secretariat Stakes 2012
Bayrir - Secretariat Stakes 2012

Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?