Bir yarış atından daha fazlası Yaramaz Çocuk

Bir yarış atından daha fazlası Yaramaz Çocuk

TJK tarafından 28 Mart 2015 tarihinde İstanbul Veliefendi hipodromunda düzenlenen Seyfi Çınar Koşusu‘nu (Kv8/L), Erhan Alveroğlu ekürisinden Yaramaz Çocuk isimli ingiliz atı jokey Özcan Yıldırım ile kazandı. Özellikle sonlarda kum pistte çok sağlam basan ve güvenilir aksiyonlarla kolay bir galibiyet aldı.

2000 metre sentetik kum pistte yarış sonrası 2.03.27 ile kazanan isim olan Yaramaz Çocuk için ganyan 4.35 idi. Yarıştan GALİPHAN (Halling-Valleria/Sadler’s Wells) ikinci, PRINCE OF KRAKOW (Flower Alley-Silistic/Silic) üçüncü ve BARDO (Green Gönen-Lorna/Mountain Cat) ise dördüncü oldular. Koşunun farkları ise 1.5 Boy-1.5 Boy-Yarım Boy şeklinde gerçekleşti.

Yaramaz Çocuk (a.e. Perfect Storm – Angel Eyes / Always A Classic) pedigrisine sahip olup, 33. startında üst üste 2., toplamda ise 15. galibiyetini elde etti. Ayrıca 9 kez ikinci, 3 kez üçüncü ve 5 kez ise dördüncü olmuştur. Sadece 1 kez tabeladan düşüp beşinciliği mevcuttur. Safkanın kazançı bu yarışla 1.305.960 TL oldu. Sınıf galibiyetleri ise 2 A3, 1 Kv9/L, 5 Kv8/L şeklindedir. Adeta yarış karakteri ile örnek bir yarış atıdır.

Safkanın pedigrisine baktığımızda babası Perfect Storm erken gelişimli ve kısa mesafelerde etkili tayları ile tanınıyor. Perfect Storm, 2002 yılının şampiyon 2 yaşlı ingiliz tayı olup ve 2003 Gazi Koşusu (Gr1) dördüncüsüdür. Perfect Storm yarış yaşamı boyunca 8 kez start alıp 5 birincilik, 2 ikincilik ve 1 kez de dördüncülük yapmıştır. Sınıf yarış olarak Sakarya (Gr2) ve Tay Deneme (Gr2) galibidir. Yarış yaşamı kısa sürüp erken yaşta haraya alınmasının meyvesini aygırlık hayatında vermektedir. Harada başarılı yavrularından bazıları ise; Çaldıran (Gr1) galibi Bekmezbey , Yaramaz Çocuk, Black King, Rüzgar Eto, Bambino, Dark Child, Kimura, Zeev, Fast Ocean, Sipse ve Lady Smith’dir.

Anne Angel Eyes hiç koşmadan haraya alınmış bir isimdir. Yaramaz Çocuk’un pedigrisine baktığımızda VICEREGAL ve VICE REGENT öz kardeş akrabalığının olumlu etkisini bir kez daha görmekteyiz. Daha önce 3/4 kardeşlerin akrabalığı ve bu tip öz kardeş akrabalıklarının faydasını olduğunu defalarca belirtmiştik.

Yaramaz Çocuk – Seyfi Çınar Koşusu 2015

Yaramaz Çocuk - Seyfi Çınar Koşusu 2015

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?