Blaze To Win – Çaldıran Koşusu 2013

Blaze To Win – Çaldıran Koşusu 2013

TJK tarafından 13 Ekim 2013 günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda düzenlenen ve iki yaşlı ingiliz taylarının derbisi sayılan Çaldıran Koşusu ‘nu , Levent N. Gelgin ekürisinden Blaze To Win (d.e. Win River Win – Lovely Blaze / Sri Pekan ) isimli safkanı jokey Ahmet Çelik ile kazandı. 76.sı düzenlenen bu önemli yarışın galibi olan Gelgin ekürisi, 2005 yılında Lovely Doyoun ile de aynı kupayı kazanmışlardı. Her iki tayında fiziksel olarak birbirine olan benzerliği ise dikkat çekici bir noktadır.

1600 metre çim pistteki yarış sonrası 1.36.24 ile kazanan BLAZE TO WIN , koşunun birincilik ikramiyesi 420.000 TL ‘yi ekürisine kazandırdı. Koşuda favori olan KULOĞLU (Okawango-Serap Gelin/Mountain Cat) ikinci, RAIN OVER ME (Divine Light-Silk/Red Bishop) üçüncü ve dişi olmasına rağmen SUZİ GOLD (Banknote-Golden Leaf/West By West) ise dördüncü oldular. Yarışta farklar ise 1 Boy – 3.5 Boy – 1/2 Boy şeklinde oluştu.

Blaze To Win ( Win River Win – Lovely Blaze / Sri Pekan ) pedigrisine sahip olup bu koşuyla 3 Start (3-0-0-0) yarış totosuna ve 477.500 TL kazança yükseldi. Blaze To Win bu yarışla ilk kez sınıf yarış kazanırken geçilmezlik ünvanını da korudu. Baba Win River Win özellikle bu sene başarılı 2 yaşlılar ile göz kamaştırıyor ve 19 koşan 13 kazanan gibi iyi orana sahiptir. Ülkemizi Dubai yarışlarında da başarı ile temsil eden Win River Win aygır üreten önemli bir anne neslinden gelmektedir. Sri Pekan ise zaten kısrak babası olarak Avrupa’da bile zaman zaman karşımıza çıkmaktadır. Birkaç hafta önce Newmarket’te 2 yaşlıların Gr1 yarışında üçüncü olan Kiyoshi bunun en yakın örneğidir. Son olarak ise anne Lovely Blaze ile Çaldıran galibi Lovely Doyoun anne kardeştirler. Pedigrinin her tarafı Gelgin ekürisi imzalı safkanın başarılarının devamın dileriz.

Blaze To Win – Çaldıran Koşusu 2013 (Gr1-Race Replay) izlemek için >> tıklayınız
Blaze To Win - Çaldıran Koşusu 2013
Blaze To Win - Çaldıran Koşusu 2013
2 yaşlı aygır kazanç listesi 13 Ekim 2013 itibariyle
2 yaşlı aygır kazanç
wrw
Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?