Bold Pilot

Bold Pilot

Merhum Özdemir Atman‘ın yetiştirdiği onca şampiyon arasından hiç kuşkusuz en unutulmayan ismi “Bold Pilot” olsa gerektir. Persian Bold – Rosa Palumbo pedigrisine sahip şampiyonun yarış hayatına; 28 Mayıs 1995 Pazar günü, starttan bir hayli geç çıkmasına rağmen son metrelerdeki müthiş atakları ile birinciliğe uzandığı Asuvan koşusu ile başlar.

2 Yaşlı Dönemi;
Startta içinde şahlanıp, 10 boy geri çıktığı 2. İnönü Koşusu ‘nu Narino’ya; daha sonra katıldığı Tay Deneme Koşusu’nda da kötü çıkış yapıp, yılın şampiyon adaylarından Beretta’ya geçilir. Bold Pilot, Kraliçe 2. Elizabeth koşusu ‘nu kazanarak, kaybettiği koşular sonrası sarsılan güvenleri tazelemiştir. Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği Koşusu ‘nda, Beretta bir kez daha Bold Pilot ‘ı geride bıraktı. Sıra 2 yaşlı tayların en büyük mücadelesi Çaldıran Koşusu ‘na gelmiştir. Bold Pilot bu büyük koşuyu 3.75 ganyanla kazanmıştır. Bold Pilot; Safkan İngiliz Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği Koşusu’nda, kısa mesafe ve ağır pist nedeniyle daha az şans verilmesine rağmen, Beretta’yı bir kez daha geride bırakır. Sezonun son mücadelesi Sakarya Koşusu’nu da kazanan Bold Pilot 1995’i yılın baş tayı olarak noktalar. 2 yaşında koştuğu 9 koşunun, 6 tanesini kazanmıştır.

3 Yaşlı Dönemi ve Gazi Koşusu;
3 yaşlı döneminde katıldığı 9 koşudan 8’ini kazanan Bold Pilot, yarış severlerin gönlünde taht kurmuştur artık. Erkek Tay Deneme koşusu sonrası, Gazi Koşusu birinciliğini de bugüne kadar gerçekleştirilemeyen 2.26.22‘lik rekor derece ve Halis Karataş ile kazanarak hak ettiği onura ulaşır. Mimar Sinan , Başbakanlık koşularında kendinden yaşça büyük rakiplerini ve Boğaziçi Koşusu ‘nda yurt dışından gelen rakipleri geçmeyi başarır. Bold Pilot’ın Boğaziçi Koşusu’ndaki nefesleri kesen mücadelesi unutulacak gibi değildir.

Bu safkan 15 Ekim 1995 Pazar günü başlattığı birincilikler serisini 13 Ekim 1996 Pazar günü kazandığı Ankara Koşusu’na kadar sürdürür. Böylece Triple Crown yapan ender isimler arasına girer. Aynı yılın Cumhurbaşkanlığı Kupası Koşusu ‘nda tabelaya girememesi hayal kırıklığıdır.

4 Yaşlı Dönemi;
1997 yılına Türkiye Spor Yazarları Derneği, 19 Mayıs, İsmet İnönü ve Fevzi Çakmak koşuları birincilikleri ile başlar. Başbakanlık ve Türkiye Jokey Kulübü Kupası Koşuları ‘nda da zafer onun olur ama Cumhurbaşkanlığı Kupası Koşusu ‘nda da yine umduğunu bulamaz. Ent.Bogazici koşusunda bu sefer üçüncü olur.

5 Yaşlı Dönemi;
1998 yılında Bold Pilot 3 kez start alıp, bunlardan Fevzi Çakmak Koşusu ‘nu kazanır ve 16 Ağustos Pazar günü katıldığı Başbakanlık Koşusu dördüncülüğü ile pistlerimize veda eder.

Aygırlık yaşamında ise beklenilenin çok altında kalan şampiyonun dikkat çeken yavruları ise; Sun Patch, Sassari, Talimara ve Chiavenesca ‘yı sayabiliriz. Bold Pilot , Atman Harasında 2012 yılı itibariyle aşımlarına devam etmektedir. Bold Pilot adına jübile töreni yapılan ender atlardan biridir.

Bold Pilot – Gazi Koşusu 1996

Bold Pilot belgeseli ;

TJK Tv 1 Efsane 10 Koşu programından Bold Pilot yarışları ;

Bold Pilot / Halis Karataş

Bold Pilot Gazi Koşusu

Bold Pilot yarış atı

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?