Byword satıldı. Yeni Adres: Middlefield Stud

Byword satıldı. Yeni Adres: Middlefield Stud

Juddmonte Farms yetiştirmesi Byword , aygırlık yapmak üzere Güney Afrika daki Middlefield Stud harasına satıldı.

Byword ( Peintre Celebre — Binche / Woodman ) pedigrisine sahip 2006 yılı dogumlu bir safkandır. Yarış hayatında 16 Starts: ( 7 – 2 – 1) yarış totosu ve £666,354 kazança ulaşmıştır. En önemli başarısı hiç kuşkusuz 4 yaşında 2010 yılında Royal Ascotta kazandıgı Prince of Wales’s Stakes (Gr1) koşusudur. Bunun yanı sıra Prix du Muguet (Fr-Gr2) ve Prix Dollar (Fr-Gr2) galibiyetleride bulunmaktadır. Ayrıca Prix d’Ispahan (Fr-Gr1) ikincisi ve Juddmonte International S. (Eng-Gr1) üçüncüsüdür. Başarılı yarışlarının genellikle 1600-2000 metre çim pistte oldugu bilinmektedir.

Proviso gibi Gr1 galibi bir kısragın anne kardeşi olan Byword’un aygırlık yaşantısı devam ettirecegi Middlefield Stud harasında şu an 3 aygır bulunmaktadır. Bunlar Carpocrates (Storm Cat(USA) – Spain / Thunder Gulch) , Rocky Street ( Rock of Gibraltar – Lezayre / Keltrice ) ve Spanish Harlem (Danehill(USA) – Sleepytime / Royal Academy) isimli aygırlardır.

Dünyanın her ülkesi 2013 aşım yılında yeni aygır transferlerini hızla açıklarken bir haberde Güney Afrikadan geldi. Son yıllarda yarışçılıkta gelişim içindeki Güney Afrika bile Juddmonte Harasından aygır alabilmektedir. Biz ise Aralık ayı gelir geçer Ocak-Şubat ayında anca yeni aygır alabiliyoruz. Artık şu hatalardan vazgeçip aygır transferlerini yumurta kapıya gelmeden yapmayı ne zaman ögrenecegiz merak etmekteyiz. Ülkemiz için eksik kan hatları olan Galileo , Danehill, Green Desert, Sir Ivor, AP. Indy, Roberto , Ribot gibi v.b kan hatlarını umarım bu sene sonunda ülkemizde bol bol görebiliriz. Yoksa enternasyonel koşularda tabelaya girememe gelenegimiz uzun yıllar boyunca devam edecek gibi gözükmektedir.

byword

Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?