Çakal Carlos dalga geçti

Çakal Carlos dalga geçti

TJK tarafından 24 Temmuz 2013 tarihinde İstanbul Veliefendi Hipodromu ‘nda düzenlenen Beyoğlu Koşusu ‘nu (Gr1) , Dicle Cemiloğlu ekürisinden Çakal Carlos ( Artie Schiller – Divine Diva / Theatrical ) isimli safkanı jokey Halis Karataş ile kazandı. Çıktığı gibi çok kolay kazanan safkan için 2100 metre sentetik kum pistte 2.13.65 ‘lik bir derece gerçekleşti. Çakal Carlos , Gazi Koşusu sonrası çıktığı ilk yarışında yine ilk Gr1 galibiyetini elde ederken koşunun 1.05 oranıyla ağır favorisiydi.

Çakal Carlos olur iken 11’inci startında 5’inci birinciliğine ulaştı. Kazanç hanesi ise toplam 963.100 TL oldu. Çakal Carlos bu yarışla Dinçer Cebeci Koşusu (Kv8/L) ve Yedikule Surları Koşusu (Kv8/L) sonrası üçüncü sınıf galibiyetini elde etti. Aynı zamanda ilk Grup galibiyetini kazanan safkan ayrıca Gazi Koşusu (Gr1) ve Sait Akson koşusu (Gr3) ikincisidir. Kariyeri oldukça parlak olan safkanın aygırlık hayatıda Gr1 galibiyet ile şimdiden rezerve edilmiştir.

Çakal Carlos ‘un babası Artie Schiller toplam 22 koşuda (10-5-3) yarış totosuna sahip 2,088,853$ kazanç elde etmiştir. 2001 yılı doğumlu olup, 2007 yılında haraya girmiş genç bir aygırdır. 2013 yılı itibariyle Winstar Farm ‘da 10.000$ aşım ücreti ile aygırlık yapmaktadır. Artie Schiller yarış yaşamında 1 kez Gr1, 4 kez Gr2 ve 1 kezde Gr3 kazanmıştır. Bunların içinde Breeders’ Cup Mile (Gr1) galibiyeti kuşkusuz en özelidir. Kum pistte denense de bir türlü çim gibi istenen verim elde edilememiştir. Daha sonrada Amerikada her ne kadar çim koşuları popüler olmas ada az sayıdaki çim koşularında oldukça başarılı olmuştur. Yarış yaşamında gelişimini biraz geç tamamlayarak en başarılı dönemlerini üç ve dört yaşlarında yaşamıştır. Amerikada 2400 metre mesafeli yarış sayısı çok az olduğundan genelde 1600-1800 metre aralığında koşup , bu mesafelerde kazanmıştır. Artie Schiller babası El Prado ise Amerikada özellikle çim aygırı olarak ün yapmış ve Asi Siempre, Borrego, Kitten’s Joy, Spanish Moon gibi başarılı safkanlar vermiştir. Artie Schiller 2012 Amerika Çim Aygır kazanç listesini 20., Third-Crop listesinde de 11. sırada bitirdiğini belirtelim.

Artie Schiller, henüz aygırlık hayatına yeni başlamış ve genç bir aygır olmasına rağmen Mr. Commons (Gr2 galibi , Gr1 ikincisi) ve Laser Hawk (Gr1 galibidir) gibi başarılı çimci yavruları bulunmaktadır. Özellikle ülkemizde Key Prado isimli safkanın koşuları ve aygırlık hayatı göze alınırsa, Artie Schiller ülkemiz için ideal bir çimci aygırdır. Amerikalıların çim yarışlarına ve aygırlarına talep göstermemesi nedeniyle çok uygun bir bedelle ülkemize transfer edilebilir. Bu aygırın ülkemiz için önemli bir referans aygır adayı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü Karalin sayesinde Sri Pekan , Elixir sayesinde Royal Abjar , Sabribey sayesinde Bin Ajwaad alındığını düşünürsek ülkemiz pist ve mevsim koşulları için ideal bir aygır adayıdır. Win Star geçen senelerde yine bizim ülkemiz için değerli olduğunu düşündüğüm Rock Hard Ten’i, Koreye satmıştı. Bu sefer Artie Schiller ‘i başka ülkelerden önce elde etmeliyiz.

Çakal Carlos ‘un annesi Divine Diva ise 2009 yılı Keeneland Kasım satışlarında 24.000$ karşılığında satın alınmıştır. 2000 yılı doğumlu Divine Diva ( Theatrical – Dumdedumdedum / Star De Naskra ) pedigrisine sahiptir. 2 yaşında 1 kez koşup plasesi vardır. Harada ilk yavrusunu Stormy Atlantic isimli aygırdan vermiş ve bu safkan yaklaşık 100.000$ kazanç elde etmiştir. Diğer yavruları ise pek dikkat çekmemiştir. Çakal Carlos ‘un ikinci annesi Dumdedumdedum oldukça yetenekli ve verimli bir kısraktır. 2 ve 4 yaşları arasında 6 kez kazanıp $262,344 kazanç elde etmiştir. Bu kısrağın Gr3 galibiyetleri ve plaseleride bulunmaktadır. Aynı zamanda Gr2 galibi Nepal ile anne kardeştir. Dumdedumdedum verdiği yavruları içinde tam 3 kızı 100.000 $ barajını geçmiştir. Bunlardan Sing For Free isimli kısrak 5 kez kazanmış ve $176,530 kazanç elde etmiştir. Ayrıca (Gr3) galibidir. Sing For Free ‘nin babasıda Theatrical olup Divine Diva ile öz kardeştir. Yine Dumdedumdedum diğer başarılı kızı Casa’s Kids, 4 kez kazanmış ve $102,690 kazanç elde etmiştir. Casa’s Kids ‘in de babası Theatrical olup yine Divine Diva ile öz kardeştir. Kısaca Theatrical ve Dumdedumdedum çaprazlaması olumlu sonuçlarla dikkat çekmiştir. Theatrical aynı zamanda ülkemizde kısrak babası olarak popüler bir isimdir. Gr1 Çaldıran galibi Kalimdor , Theatrical torunudur. Theatrical ‘in babası Nurayev olup ülkemizde çim koşularına yatkınlığı ve dayanıklılığı ile meşhurdur.

Tekrar Beyoğlu koşusunu dönersek 3 yaşlı İngiliz atlarının birincilik ikramiyesi 240.000 TL olan yarışta LEE VALLEY (Victory Gallop-Enhance/Entrepreneur) ikinci, VERDASKO (Green Gönen-Viviana/My Volga Boatman) üçüncü ve RÜZGAR ETO (Perfect Storm-Wait For Spring/Seeking The Gold) da dördüncü oldur. Koşunun farkları Uzak-4 Boy-2.5 Boy şeklinde gerçekleşti.

Çakal Carlos – Beyoğlu Koşusu 2013 : (Gr1 -Race Replay)

Çakal Carlos – Beyoğlu Koşusu 2013
Çakal Carlos - Beyoğlu Koşusu 2013
Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?