Çakal Carlos derbiye bileti kaptı

Çakal Carlos derbiye bileti kaptı

TJK tarafından 10 Mayıs 2013 tarihinde İstanbul Veliefendi Hipodromu ‘nda düzenlenen Dinçer Cebeci Koşusu ‘nu (Kv8/L) , Dicle Cemiloğlu ekürisinden Çakal Carlos ( Artie Schiller – Divine Diva / Theatrical ) isimli safkanı jokey Ahmet Çelik ile kazandı. Kazanan için 2100 metre çim pistte 2.09.75 ‘lik bir derece gerçekleşti. Çakal Carlos düzlükte bittim dediği anda tekrar tazeleyip kazanırken , bu galibiyetle Verdasko ile aralarındaki yarışlarda 2-1 öne geçmiş oldu.

2013 Gazi Koşusu öncesi önemli bir prova koşusu olan yarışta, 1.45 ganyan oranıyla kazanan Çakal Carlos olur iken 8’inci startında 4’üncü birinciliğine ulaştı. Kazanç hanesi ise toplam 219.100 TL oldu. Çakal Carlos bu yarışla Yedikule Surları Koşusu (Kv8/L) sonrası ikinci sınıf galibiyetini elde etti.

Çakal Carlos ‘un babası Artie Schiller toplam 22 koşuda (10-5-3) yarış totosuna sahip 2,088,853$ kazanç elde etmiştir. 2001 yılı doğumlu olup, 2007 yılında haraya girmiş genç bir aygırdır. 2013 yılı itibariyle Winstar Farm ‘da 10.000$ aşım ücreti ile aygırlık yapmaktadır. Artie Schiller yarış yaşamında 1 kez Gr1, 4 kez Gr2 ve 1 kezde Gr3 kazanmıştır. Bunların içinde Breeders’ Cup Mile (Gr1) galibiyeti kuşkusuz en özelidir. Kum pistte denensede bir türlü çim gibi istenen verim elde edilememiştir. Daha sonrada Amerikada her ne kadar çim koşuları popüler olmasada az sayıdaki çim koşularında oldukça başarılı olmuştur. Yarış yaşamında gelişimini biraz geç tamamlayarak en başarılı dönemlerini üç ve dört yaşlarında yaşamıştır. Amerikada 2400 metre mesafeli yarış sayısı çok az olduğundan genelde 1600-1800 metre aralığında koşup , bu mesafelerde kazanmıştır. Artie Schiller babası El Prado ise Amerikada özellikle çim aygırı olarak ün yapmış ve Asi Siempre, Borrego, Kitten’s Joy, Spanish Moon gibi başarılı safkanlar vermiştir. Artie Schiller 2012 Amerika Çim Aygır kazanç listesini 20., Third-Crop listesinde de 11. sırada bitirdiğini belirtelim.

Artie Schiller, henüz aygırlık hayatına yeni başlamış ve genç bir aygır olmasına rağmen Mr. Commons (Gr2 galibi , Gr1 ikincisi) ve Laser Hawk (Gr1 galibidir) gibi başarılı çimci yavruları bulunmaktadır. Özellikle ülkemizde Key Prado isimli safkanın koşuları ve aygırlık hayatı göze alınırsa, Artie Schiller ülkemiz için ideal bir çimci aygırdır. Amerikalıların çim yarışlarına ve aygırlarına talep göstermemesi nedeniyle çok uygun bir bedelle ülkemize transfer edilebilir.

Çakal Carlos ‘un annesi Divine Diva ise 2009 yılı Keeneland Kasım satışlarında 24.000$ karşılığında satın alınmıştır. 2000 yılı doğumlu Divine Diva ( Theatrical – Dumdedumdedum / Star De Naskra ) pedigrisine sahiptir. 2 yaşında 1 kez koşup plasesi vardır. Harada ilk yavrusunu Stormy Atlantic isimli aygırdan vermiş ve bu safkan yaklaşık 100.000$ kazanç elde etmiştir. Diğer yavruları ise pek dikkat çekmemiştir. Çakal Carlos ‘un ikinci annesi Dumdedumdedum oldukça yetenekli ve verimli bir kısraktır. 2 ve 4 yaşları arasında 6 kez kazanıp $262,344 kazanç elde etmiştir. Bu kısrağın Gr3 galibiyetleri ve plaseleride bulunmaktadır. Aynı zamanda Gr2 galibi Nepal ile anne kardeştir. Dumdedumdedum verdiği yavruları içinde tam 3 kızı 100.000 $ barajını geçmiştir. Bunlardan Sing For Free isimli kısrak 5 kez kazanmış ve $176,530 kazanç elde etmiştir. Ayrıca (Gr3) galibidir. Sing For Free ‘nin babasıda Theatrical olup Divine Diva ile öz kardeştir. Yine Dumdedumdedum diğer başarılı kızı Casa’s Kids, 4 kez kazanmış ve $102,690 kazanç elde etmiştir. Casa’s Kids ‘in de babası Theatrical olup yine Divine Diva ile öz kardeştir. Kısaca Theatrical ve Dumdedumdedum çaprazlaması olumlu sonuçlarla dikkat çekmiştir. Theatrical aynı zamanda ülkemizde kısrak babası olarak popüler bir isimdir. Gr1 Çaldıran galibi Kalimdor , Theatrical torunudur. Theatrical ‘in babası Nurayev olup ülkemizde çim koşularına yatkınlığı ve dayanıklılığı ile meşhurdur.

Çakal Carlos için tüm veriler 1800-2000-2200 metrede (çim) pist atı olduğunu ilk etapta işaret etmektedir. Safkanın 2400 metrelik Gazi Koşusuna nefesini biraz ekonomik kullanabilirse etkili isimlerden biri olacağı kuşkusuzdur.

Tekrar Dinçer Cebesi koşusunu dönersek 3 yaşlı İngiliz atlarının birincilik mücadelesinde VERDASKO (Gren Gönen – Viviana / MY VOLGA BOATMAN) ikinci, YARAMAZ ÇOCUK (Perfect Storm – Angel Eyes / ALWAYS A CLASSIC) üçüncü ve MUCH TOO MUCH (Win River Win – Trickery / CYRANO DE BERGERAC) dördüncü oldular. Koşunun farkları 1/2 Boy – boyun – 2,5 boy şeklinde gerçekleşti.

Çakal Carlos – Dinçer Cebeci Koşusu 2013 (Kv8/L) video :

Çakal Carlos – Dinçer Cebeci Koşusu 2013
Çakal Carlos - Dinçer Cebeci Koşusu 2013
Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?