Cankardeşler – TBMM Koşusu 2017

Cankardeşler – TBMM Koşusu 2017

TJK tarafından düzenlenen 55. TBMM koşusunu (Gr1), Muzaffer Can ekürisinden Cankardeşler isimli arap atı jokey Selim Kaya ile kazandı. Arap atlarına ait ( Triple Crown ) üçlü taç’ın ilk ayağı olan yarışta 1600 metre çim pistte 1.35 ganyan oranıyla birinci favori olan Sakarbaşı , 1.45.00 ‘lık bitiriş derecesi gerçekleştirdi. Geçen sene bu koşuyu kazanan Sakarbaşı ‘nın doping cezası nedeni ile diskalifiye olması sonuçu yarıştan ikinci ayrılan Cankardeşler birinciliğe alındığını da belirtelim. Böylece son iki yıldır üst üste TBMM koşusunun şampiyonu Cankardeşler olmaktadır.

TBMM Koşusu, safkan Arap atlarının “Triple Crown” yapabilmeleri için kazanması gereken koşulardan ilkini oluşturuyor. Bu koşuyu kazanacak safkan, Niğbolu Koşusu ve Veliefendi Koşusu’nu da kazanması durumunda hem “Triple Crown” yapmış olacak hem de özel ödül olarak belirlenen bir ikramiyeyi de sahibine kazandırmış olacak.

75.Yıl Ankara Hipodromu’nda 6 Mayıs 2017 tarihinde düzenlenen çim pistteki 1600 metre mesafeli koşuda, 13 dört ve daha yukarı yaşlı safkan Arap atı start aldı. Birincilik ikramiyesi 750.000 TL olan (Açık – Gr1/DHÖ/TR) koşuda KIRDENİZ ( Berksoy – Fulyahanım / Bozdağ ) ikinci, koşuda Triple Crown yapma şansı bulunan tek safkan olan DENİZİM ( Altaha – İlkehanım / Yelhan ) üçüncü ve sonlardaki atakları ile kariyerinde 2 kez bu önemli koşuda galibiyeti bulunan KARAÜZÜM ( Halid – Biriçimsu / Batyskaf ) ise dördüncü olarak ayrıldı. Koşunun farkları Yarım Boy – Boyun – 2 Boy şeklinde gerçekleşti.

Cankardeşler ( Yalaz – Bedel 2 / Tunca ) pedigrisine sahip olup, bu zaferle kariyerinin 43. startında toplamda ise 34. birinciliğini elde eder iken kazanç hanesi ise toplam 8.041.700 TL oldu. 6 farklı hipodromda koşup 5 (İstanbul-Bursa-Adana-İzmir-Ankara) tanesinde kazanan (Sadece Kocaeli’nde kazanamadı) safkanın sınıf galibiyetleri arasında 8 Gr1 , 3 Gr2, 13 Gr3, 7 A3 yarış bulunmaktadır. Cankardeşler babası Yalaz ‘ın, Uçanoğlu’ndan sonra ikinci Gr1 kazanan yavrusudur. Yalaz, yarış hayatı boyunca 30 kez start almış ve 7 birincilik elde etmiştir. Cankardeşler ‘in annesi Bedel 2 ise bir Tunca kızı olup Bilgecan çok yetenekli bir kısrak vermiştir.

Cankardeşler – TBMM Koşusu 2017 (Gr1)

Cankardeşler - TBMM Koşusu
Cankardeşler - TBMM Koşusu

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?