Cash Akçe – Akdeniz Derbisi Koşusu 2015

Cash Akçe – Akdeniz Derbisi Koşusu 2015

Geçen seneki gibi yine 29 Mart tarihinde Adana Yeşiloba Hipodromu’nda düzenlenen Akdeniz Derbisi Koşusu ’nu (Açık – A2 ) Selma Gülerce ekürisinden Cash Akçe ( Divine Light – Royal Welcome / Royal Academy ) isimli ingiliz atı, jokeyi Selim Kaya ile kazanmayı başardı. Kazanan safkan için 2000 metre kum pistte, bitiriş derecesi 2.08.51 oldu. Cash Akçe 4.55 ganyan oranı ile en dış kulvardan çok güçlü sprinti ile kazandı. Geçen senede bu koşuyu yine Cash Akçe, jokey Mehmet Kaya ile 4.00 ganyan oranı ile kazanmıştır.

8 İngiliz atının deklare olduğu ve birincilik ikramiyesi 130.000 TL olan koşuda Ege Derbisi galibi ES ES RUNNER ( Cuvee – Orindinki / Mountain Cat ) ikinci, HOT CHOCOLATE ( Victory Gallop – Undercover Soldier / Lost Soldier ) üçüncü ve GLENDOR ( Sri Pekan – Dilara / Desert Style ) ise dördüncü oldular. Yarışta farklar Yarım Boy-1.5 Boy-3 Boy şeklinde gerçekleşti.

Cash Akçe ( Divine Light – Royal Welcome / Royal Academy ) pedigrisine sahip olup 31. startında toplamda galibiyet sayısını 12’ye yükseltti. Kazançı ise bu zafer ile 1.329.520 TL kazança ulaştı. Sınıf yarış olarak Ankara’da Yıldırım Bayezıd Koşusu (Gr1) , Adana’da 2 kez Akdeniz Derbisi (A2) ve Ankara’da İçişleri Bakanlığı (A3) galibidir.

Cash Akçe, babası Divine Light ‘ın ülkemizde Gazi galibi Divine Heart sonrası ikinci Gr1 galibi yavrusudur. Ayrıca yurt dışında (Gr1) galibi Natagora isimli kızıda bulunmaktadır. Ülkemizde diğer başarılı temsilcileri ise My Dear Son, Yegane, Bay Çiftçioğlu, Grade Boy, Mister Baron, King, Renk şeklinde sıralayabiliriz.

Anne Royal Welcome ise 11 yavrusunun çoğunun dişi olması nedeniyle biraz gölgede kalsa da aslında gayet başarılı ve üretken bir annedir. Royal Welcome’ın, ülkemizde start alan 8 yavrusundan 4’ü yarış kazanmayı başarmıştır. Kısrağın Cash Akçe dışındaki en başarılı temsilcisi 8 yarış galibi ve 269.400 TL kazanç sahibi olan Tarhundas (Miswaki)’dır.

Cash Akçe – Akdeniz Derbisi Koşusu 2015 (A2)

Cash Akçe - Akdeniz Derbisi Koşusu 2015

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?