Celeritas – Kısrak Koşusu 2013

Celeritas – Kısrak Koşusu 2013

2013 Gazi koşusu öncesi dişilerin en önemli sınavı olan ve TJK tarafından 9 Haziran 2012 tarihinde düzenlenen Kısrak Koşusu ‘nu ( Gr1 – Dişi ), Nurbiye Gülerce ekürisinden Celeritas isimli safkan jokey Selim Kaya ile kazandı.

2100 metre çim pistteki yarış sonrası 2.10.02 ile kazanan Celeritas için ganyan 2.75 olup koşunun birinci şanslı ismi idi. Yarışta 8.70 oranlı Blue Beads ikinci , 3.55 oranlı Pancar üçüncü ve 17.25 oranlı Cool Girl ise dördüncü oldu.

Celeritas ( Popular Demand – Candy Cove / Reprimand) pedigrisine sahip olup , 8 start (4-0-2) yarış totosu ve 885.400 TL kazança ulaştı. Safkan Dişi Tay Deneme (Gr1) sonrası ikinci sınıf galibiyetini böylece aldı. Babası Popular Demand ülkemizde (Gr1) Gazi galibi olup aygırlık hayatı çok yeni olan ve ne yazık ki az sayıda kısrağa aşım yapmaktadır. Anne Candy Cove ise Kısrak koşusu (Gr1) galibi Balçibin ‘i vermiştir. Candy Cove böylece 2 farklı kızı ile Kısrak galibi vermiş oldu. İkinci anne Sarah’s Love ise Gazi (Gr1) galibi Fernando ‘yu vermiştir. Çok değerli pedigrisini sahaya yansıtan Celeritas ‘ın, muhtemelen bir sonraki durağı Gazi koşusu olacaktır.

Bir paragrafta başarılı jokeylerden Selim Kaya için açmak gerekli. Günün en önemli üç koşusunda da başarılı dereceler elde eden SULTAN SELİM lakaplı binicimiz, Sait Akson ve Kısrak koşusunu kazanıp İsmet İnönü koşusundan ikincilikle ayrılmıştır. Ayrıca koşuda birinci ve ikinci olan kısrakların babaların, Eliyeşil çıkışlı Popular Demand ve Ultramar olması dikkat çekici bir başka nokta idi.

2013 Kısrak Koşusu – Celeritas (Gr1 + Race Replay)

Celeritas - Kısrak Koşusu 2013
Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?