Ceyhan koşusuna Oğlum Berat damgası

Ceyhan koşusuna Oğlum Berat damgası

2015 Gazi Koşusu öncesi sert yarışlardan olan Adana’da düzenlenen Ceyhan Koşusunu ( Açık A3 ) , Bülent Doğan ekürisinden OĞLUM BERAT ( Victory Gallop – Halling Charge / Halling ) isimli safkan jokeyi Selim Kaya ile kazandı.

Koşuyu Bordonaro ‘nun ekürisi Sahara Sky sert bir tempo ile süratlendirmişti. Bu hızlı tempo arka grubu paniğe sevk etmek içindi. Fakat bu durum ekürisi Bordonaro’dan çok Oğlum Berat’a yaradı. Magic Moment ise bariyer dibine kendini hapsederek adeta yarışa küstürüldü. Bordonaro ilk kez bu kadar sert gruba rağmen güzel yarıştı. Liderliği almada biraz daha sabırlı davranılsa sonuç değişik olabilirdi. Oğlum Berat için ise her şey güzel ilerledi ve Sultan Selim zamanında bitirici darbesi ile büyük yarışlar benim işimdir dedirtti.

Adana Yeşiloba Hipodromu’nda kum pistte 1400 metre mesafe üzerinden gerçekleştirilen Ceyhan Koşusu ’nda 3 yaşlı 5 İngiliz tayı start aldı. Birincilik ikramiyesi 106.000 TL olan koşudan 3’te 3 ile yenilgisiz olarak gelen BORDONARO ( Yonaguska – Book Report / Giant’s Causeway ) ikinci , Ceyhan Koşusu ndan önce katıldığı son 4 koşudan galibiyetle ayrılan MAGIC MOMENT ( Lion Heart-Thecelo / Muhtarram ) üçüncü, geçtiğimiz yılın G1 Karayel Koşusu ’nu kazanma başarısı gösteren DEDEMŞAH ( Luxor – Çokçok / Night Shift ) ise dördüncü oldular.

Kazanan OĞLUM BERAT için koşunun bitiriş derecesi 1.27.33 olurken, farklar 1 Boy-1.5 Boy-1.5 Boy şeklinde oluşmuştur.

Oğlum Berat bu koşuyla 12. kez start alıp tabeladan hiç düşmedi. Toplamda 3 birincilik, 6 ikincilik, 2 üçüncülük ve 1 kez de dördüncülük elde edip 785.180 TL kazanç sağladı. Sentetik pistte hiç start almayan safkanın hem çim, hem de kum pistte yarış kazanmıştır. Ayrıca Çaldıran (Gr1), Karayel (Gr1) ve Ent. Kraliçe II. Elizabeth (Gr2)Koşularından ikinciliklerle ayrılıp kalitesini belli etmiştir. Ceyhan koşusu (A3-1400Kum) ve Anavarza Kalesi (Kv9-1500Kum) kazandığı sınıf yarışlardandır.

Oğlum Berat’ın babası Victory Gallop yurt dışında 2000 yılında haraya alınıp ülkemizde ise 2008 yılında hara kadrosuna dahil edilmiştir. Gerek yarış kariyeri, gerekse yurtdışındaki aygır kariyeri önemli başarılarla doludur. Willpower, Kırdemirkır, Junior Pianist, Oğlum Berat, Luca Brasi, Suwako, Yeşey, Rüya Kızım, Lee Valley, Massai Maka, Aly Girl , Hot Chocolate ve Escape To Victory aygırın başarılı temsilcilerinden bazılarıdır.

Oğlum Berat ’ın annesi Halling Charge , 2007 yılı İrlanda Goffs Satışlarından Elusive City ’den gebe olarak 12.000 €’ya satın alınmıştı. Kısrağın bu gebelikten doğan Barrister isimli yavrusu 5 yarış ve toplamda 179.150 TL kazanmıştır. Şu ana kadar ülkemizde 5 yavrusu start alan kısrağın diğer başarılı temsilcisi ise Always A Classic’ten olma Empire City isimli oğlu 12 yarış kazanarak 599.000 TL kazanç elde etmiştir. Diğer 2 dişi yavrusunun performansı ise zayıf kalmıştır. Özetle Halling Charge’ten erkek yavrusunuz varsa oldukça şanslısınız demektir.

FF

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?