Cihangir Koşusu – Cihanım

2012 Gazi koşusu ve Erkek Tay Deneme koşusu öncesi önemli yarışlardan Cihangir Koşusu nu (KV7), Cihanım isimli safkan jokey Ugur Polat ile kazandı. 1600 metre çim pistte kazanan safkan için müddet 1.36.00 oldu. Koşu sonrasında 4.15 ganyanı ile 10 safkanın mücadele ettigi yarışta 4.favori konumundaydı.

Cihangir koşusundan ikinci Sundance Kit ayrılırken, üçüncü Torok ve Sierra Blanca ise dördüncü oldu.

Osman Karaoğlan ‘ın sahibi oldugu Cihanım bu yarış ile 8 Start (4-1-1-0) yarış totosu ve 171.100 TL kazança ulaşmıştır.

Cihanım ( Bin Ajwaad – Roxie Hart / Danehill ) pedigrisine sahiptir. Baba Bin Ajwaad, ülkemize Inspector,Salvatore,Karatutkum,Orhideya,Adonise,Delfina ve Unforgetable gibi etkili yavruları ile tanımıştık. . Özellikle yavrularının uzun mesafe ve çim pisti sevmeleri en önemli özellikleri. Her ne kadar şu ana dek Bin Ajwaad, gerek kızlarının yavruları ile gereksede ogullarının aygırlık performansı ile başarılı olamayacak gibi dursada, kendi yavrularının iyi koşması ile popülerligini korumaktadır.

Cihanım’ın annesi Roxie Hart ise meşhur Danehill kızıdır. Danehill gerek aygır babası ve gerek kısrak babası olarak her zaman dünyaca popüler bir isimdir. İşin ilginci ülkemizde Kurtaran isimli yavrusu dışında aygırlık yapan oglu yoktur. Bütün dünya Danehill ile yetiştiricilikte çag atlarken bizim hala Danehill yavrusu aramamızda yerimizde saydıgımızın bir kanıtıdır.

Cihanım için son sözde bugunkü yarısında virajı en arkadan dönmesi vede dışarı acılıp vakit kaybetmesine ragmen bitirici sprinti ile yine etkileyiciydi. Uzun mesafe sorunu olmayan pedigrisi ile Gazi koşusu yolunda önemli bir yol alan safkan, Erkek Tay Deneme koşusuna katılıp katılmayacagı zamanla görecegiz. Erkek Tay Denemeye 15 gün kalmışken bu yarışı pas geçip Sait Akson ve Gazi koşularına katılması daha dogru gibi görünsede son söz her zaman safkanın ilgililerinin olucaktır.

Cihanım ve ilgililerini tebrik eder, Gazi koşusunda başarılar dileriz.

Aykut KANDEMİR

Cihanım – 2012 Cihangir Koşusu izle

http://www.youtube.com/watch?v=yqLm3lAhQU4

Cihanım – Cihangir Koşusu 2012
Cihangir Koşusu - Cihanım

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?