Compton Place öldü

Compton Place öldü

Byerley Türk ingiliz atı neslinin en önemli aygır temsilcisi Compton Place , kolik sorunu nedeniyle 21 yaşında öldü. Böylece ByerleyTurk ırkının son zamanlarda en aktif ve başarılı temsilcisini 19 Eylül 2015 tarihi Cumartesi günü kaybettik.

Aygırın son 17 yıldır bulunduğu İngiltere Whitsbury Manor Stud yayınladığı bildiri ile durumu doğrular iken bu durumdan dolayı derin bir üzüntü içindeler.

1994 doğumlu Compton Place ( Indian Ridge — Nosey / Nebbiolo ) pedigrisine sahiptir. Yarış yaşamında 12 kez koşup 3 kez kazanıp 4 kez ise plase yapmıştır. 1997 yılında 3 yaşında iken Avrupada şampiyon 3 yaşlı sprinter seçilmiştir. Tabi bu ünvanı almasını sağlayan koşu ise Darley July Cup (Newmarket-Gr1) sprint yarışıdır. Bu yarışı 50-1 oranla kazanır iken ağır favori Royal Applause geçerek herkesi şaşırtmıştı.

1999 yılında haraya ayrılan aygırın Gr1 galibi BORDERLESCOTT isimli temsilcisi bulunur. Ayrıca DEACON BLUES, GODFREY STREET, PASSIFIED, PEARL SECRET ve PROLIFIC gibi Gr2 standırdın yavruları vardır. Özellikle bu hattın dişi yavruları her zaman özel anneler olması bekleniliyor. Yine PEARL SECRET isimli yavrusunun iyi bir aygır adayı olduğunu da düşünebiliriz

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?