Coolmore aygırı Montjeu öldü

Coolmore aygırı Montjeu öldü

Dünya yarışçılığının en önemli aygırlarından biri olan Coolmore Harasında görev yapan Montjeu, 16 yaşında öldü. Babası Sadlers Wells’in, Galileo ile birlikte en önemli 2 kolundan biri kabul edilen Montjeu sepistemiye komplikasyonlar sonuçu rahatsızlıgı nedeniyle 29 Mart 2012 sabahı hayata veda etmiştir.

1996 dogumlu Montjeu yarış yaşamında 16 Start (11-4-0) yarış totosu ile £2,263,831 kazanç elde etmiştir. 3 yaşında Avrupada şampiyon 3 yaşlı ve 4 yaşında şampiyon yaşlı seçilmiştir. Kazandıgı önemli yarışlardan bazıları ise Irish Derby-Curragh (Gr.1), Prix du Jockey Club-Chantilly (Gr.1), Arc de Triomphe-Longchamp (Gr.1), Grand Prix de Saint-Cloud-Saint-Cloud (Gr.1), King George VI & Queen Elizabeth Stakes-Ascot (Gr.1) ve Tattersalls Gold Cup-Curragh (Gr.1) şeklindedir.

Şampiyon bir yarış yaşamı sonrası 2001 yılında haraya alınmıştır. Bu süreçten günümüze kadar 157 Sınıf koşu kazanan yavru vermiş, bunlardan 57 tanesi Grup koşusu galibiyeti elde etmiştir. 25 tanede Gr1 galibi vermiştir. Unutulmaz yavrularını kısaca yazmaya kalkarsak Hurricane Run, Authorized, Fame And Glory, Motivator, St Nicholas Abbey, Pour Moi, Masked Marvel ve Jan Vermeer gibi önemli isimler ilk akla gelenlerdir. Kısrak babası olarakda Gr1 galibi Parish Hall isimli safkanın kanında yer almıştır.

Montjeu 2012, 2010 ve 2009 yıllarında Private aşım yapmış bir isimdir.

Montjeu temsilcisi olarak ülkemizde Ankara (G1) koşusu galibi Scarface ve Adalı ekürisinden Islander One isimli safkanları start almıştır. Ayrıca Scarface artık aygır olarak ülkemizde aşım yapmaktadır. Seyok ekürisinde ise Sentee isimli damızlık kısrakta yine bir Montjeu kızıdır. Yine 2010 ülkemiz dogumlu Uva’dan olma bir kızı ve 2012 ülkemiz dogumlu Alayel’den bir oglu bulunmaktadır. Bu arada her ne kadar Montjeu torunu olsada Toruk Macto‘nun çok özel kanı ile gelecegimizi degiştirebilecek bir aygır adayı oldugunuda bahsetmezsek haksızlık olur.

montjeu

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?