Coolmore Hansen isimli aygırını sattı

Coolmore Hansen isimli aygırını sattı

Aygırcılık ve yarışçılık anlamında dünyanın önde gelen markası Coolmore , Hansen isimli değerli genç ingiliz aygırını Güney Kore‘ye sattı.

Coolmore Amerika ayağı olan Ashford Stud harasında aygırlık görevine 2013 yılında başlayan Hansen, ilk yılında 12.500 dolar ücretle aşım yapıyordu. Bu aygırın tahmini en iyimser ihtimalle 5 milyon dolara satıldığını düşünmekteyim. Tabi bunu hiçbir site yazamaz. Aygırcılık sektöründe kabaca bir formül vardır. Bu formül [(Aygırın aşım ücreti x sıfat adedi x 3 yıl ) + yarış yaşamı kazancı + Yaş durumu] şeklindedir. Tüm bu verilerden Hansen ‘in kendi şahsi görüşüme göre 7 milyon dolara satıldığını söyleyebilirim. TJK yönetimi ise bu sene içinde aygır alım heyetini erkenden kurup geniş çaplı bir tarama yapması planlanıyordu. Transfer sezonu açılmış iken acaba yine son 3 yıldır olduğu gibi yöneticilerimiz gezip tozup hiçbir şey almadan geri mi dönecek? Sonuçta atçılıkta geri planda olan Güney Kore ‘nin bu alımını takdirle karşılamak lazım.

Hansen ( Tapit – Stormy Sunday / Sir Cat ) pedigrisine sahip olup, 9 kez start alıp 5 birincilik ve 2 ikincilik elde etti. Safkanın toplam kazançı 1,810,805 dolardır. Hansen’in sınıf koşu galibiyetleri ise ; Breeders’ Cup Juvenile (Gr1) , Gotham S. (Gr3), Iowa Derby (Gr3) şeklindedir. Ayrıca Blue Grass S. (Gr1) ve Holy Bull S. (G3) ikincilikleride bulunmaktadır. Safkanın 4 Agustos 2012 günü koştuğu son yarışında West Virginia Derby (Gr2) koşusunda ise dördüncü olmuştur. Hansen ‘in tabeladan tek düştüğü yarış ise Kentucky Derby (Gr1) koşusu olup o koşuda ise dokuzuncu olmuştur.
Hansen

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?