Copperfield – Atıf Esenbel Koşusu 2017

Copperfield – Atıf Esenbel Koşusu 2017

TJK tarafından 5 Kasım 2017 tarihinde İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda düzenlenen Atıf Esenbel Koşusu ‘nu (Açık A3) Duygu Fatura’nın sahibi olduğu, Selman Taşbek tarafından yetiştirilen, koşuya katılan 3 yaşlı tek isim olan COPPERFIELD ( Three Valleys – Shall We Dance / Unaccounted For ) jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazanmayı başardı. Koşuyu ilk metrelerde ikinci sırada takip eden 1.75 ganyanlı favori safkan Copperfield, viraj ile birlikte tempoyu artırıp kolay kazandı. Copperfield , 2017 yılında toplamda 13 kez koşup 8 kez kazanıp 3 kez ikinci oldu.

Çim pistte 1400 metre mesafe üzerinden düzenlenen, 115.500 TL birincilik ikramiyesi olan ve 2 ve yaşlı 5 İngiliz atının start aldığı Atıf Esenbel Koşusu’nda ikinciliği Halis Karataş ile DAYIM BENIM ( Lion Heart – St Clair Ridge / Indian Ridge ) elde ederken, son güçlü atakları ile ORADINARIO ( Unaccounted For – Karatutkum / Bin Ajwaad ) Özcan Yıldırım ile üçüncü, yarış kariyerinin son mücadelesine çıkan kalite safkan 4 Gr1 galibi YILDIRIMBEY (Sabırlı – Dicoş / Sun Music) ise Ahmet Çelik ile dördüncü oldu.

Kazanan COPPERFIELD için koşunun bitiriş derecesi 1.25.75 olurken, farklar 3 Boy – 1 Boy – 1 Boy şeklinde sonuçlandı.

Copperfield ( Three Valleys – Shall We Dance / Unaccounted For ) pedigrisine sahip olup toplamda 22 kez start alıp 13 birincilik, 5 ikincilik, 1 üçüncülük elde etti. Safkan ekürisine toplam 2.135.100 TL ikramiye kazandı. Sınıf koşu olarak Fatih Sultan Mehmet Koşusu (Gr1) dışında ayrıca Tay Deneme (Gr2) , TYAYD ve Sah. Der. Koşusu (Gr2) , Eskişehir koşusu (A2) , Kocatepe koşusu (Gr3), Peri Bacaları koşusu (A3) , Prens Halim Sait koşusu (A3), Atıf Esenbel Koşusu (A3), Cihangir (Kv8) ve A.Barokas (Kv8) gibi sınıf yarışlar galibidir. Yine Çaldıran (Gr1) üçüncüsüdür.

Copperfield’ın babası, Taşbek Ekürisi tarafından Juddmonte Harasından transfer edilip Türkiye’ye getirilmişti. Ülkemizde 2013 yılında aşımlarına başlayan ilk jenerasyon tayları 2016 yılında 2 yaşlı olarak start almaya başladı. 2001 doğumlu Three Valleys ( Diesis – Skiable / Niniski ) pedigrisine sahip olup yarış yaşamında 16 Start ( 5 – 2 – 2 ) yarış totosu ve £317,469 kazança ulaşmıştır. 2008 yılında haraya giren aygırın 2016 yılında Türkiye’de aşımlara başlamıştır. Yarış hayatında ; Del Mar Breeders’ Cup Handicap (Gr2) koşusunu 1600 metre çim pistte 1.32.21 ‘lik rekor derece ile kazanan Three Valleys, ayrıca Oceanport Stakes (Gr3), Coventry Stakes (Gr3) koşuları galibidir. Yine Middle Park Stakes (Gr1) koşusunu kazanmış fakat diskalif edilmiştir. Dewhurst Stakes (Gr1) ikinciliği ve Phoenix Stakes (Gr1) üçüncülüğü diğer önemli başarılarından bazılarıdır.

Yurtdışında Gr2 galibi Saint Bernard’ın yanı sıra Valonia, Gratzie, Ice Love ve The Nile gibi başarılı yavruları bulunan aygırın şu ana dek ülkemizde 57 tayı start almış, bunların 20’si yarış kazanıp 3’ü Black Type performans sergilemiştir. Ülkemizde ilk Gr1 kazanan yavrusu Copperfield yanı sıra El Asesino , Acquapura , Pendragon ve
Kris Angel diğer başarılı temsilcileridir.

Copperfield’ın annesi, 21 yarış koşmuş sadece 1 maiden yarış kazanıp 5 kez de tabela yapabilen Shall We Dance (Unaccounted For) isimli kısraktır. Yarış hayatı çok parlak olmayan kısrak KV-8 galibi, Gr3 Kocatepe Koşusu ikincisi ve Gr1 Çaldıran Koşusu dördüncüsü De Niro (Daggers Drawn) ile Gr2 Enternasyonel Kraliçe II.Elizabeth galibi, Gr2 Tay Deneme ikincisi ve Gr1 Çaldıran dördüncüsü Kid Rock (Rakan) ile anneden kardeştir.

Shall We Dance haraya alındıktan sonra ilk olarak Fernando’dan Kv8 galibi ve Gr1 Gazi Koşusu beşincisi Houdini’yi vermiştir. Ardından önce Tropical Star (Yonaguska)’ı, son olarak ise Three Valleys’den Copperfield’ı vermiştir.

Copperfield – Atıf Esenbel Koşusu 2017 (A3 + Race Replay)

Copperfield – Atıf Esenbel Koşusu 2017

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?