Crimean Tatar 2 de 2 yaptı

Crimean Tatar 2 de 2 yaptı

Vefa İbrahim Aracı ekürisinin sahibi olduğu ve Hugo Palmer tarafında antrene edilen 3 yaşındaki Crimean Tatar (TUR) , 23 Kasım Cuma günü Kempton Park’ta katıldığı Listed sınıf yarışı kazanarak 2’de 2 yaptı…

Aracı ekürisini yurt dışında başarı ile temsil eden Crimean Tatar , hayatının ilk yarışını 22 Temmuz 2016 tarihinde Newmarket pistinde 2400 metre çimde kolay kazanır iken 2.28.94 gibi iyi bir derece elde etmişti. Safkan ilk startında 6-4 oranla ağır favori idi. Ardından 23 Kasım 2016 tarihinde Kempton Park hipodromunda Listed 32Red Wild Flower Stakes sınıf yarışını 2400 kum pistte yine etkileyici bir sprint ile 2.32.57 ile kazanarak yenilgisizliğini devam ettirdi. Ayrıca bu yarışta geçtiği 4 yaşındaki Star Storm Gr3 galibidir , 4 yaşındaki Chemical Charge ise Gr3 ikincisidir ve 5 yaşındaki Curbyourenthusiasm ise Gr2 ikincisidir.

24 Mart 2013 doğumlu Crimean Tatar (TUR) ( Sea The Stars – Unity / Sadlers’ Wells ) pedigrisine sahip olup £26,565 kazança ulaşmıştır.

Crimean Tatar’ın annesi Unity , 4 Aralık 2012 günü İngiltere Tattersalls satışlarından 1778 lot numarası ile tam 525.000 guineas ödenerek Aracı ekürisi tarafından satın alınmıştır. Kısrak ayrıca muhteşem yarış atı Sea The Stars gebesi idi. Sea The Stars için 2012 aşım bedeli 85.000 €uro olduğunu hatırlatalım.

Alımı Aracı ekürisi adına gerçekleştiren Rob Speers o günlerde şöyle bir açıklama yapmıştı ; ” Bu kısrağı Türkiye’de yakında aygırlıga başlayacak Native Khan için İbrahim Aracı ekürisi adına satın aldık. Aracı ekürisi yeni aygırlarına büyük bir şans tanımak istediklerini belirtmiştir. Unity isimli kısragın 2013 yılında doğumu sonrası Sea The Stars tayının Avrupada yarışmak için geri gelmesi muhtemelen düşünülüyor.”

Aradan geçen 3 sene sonra yapılan ciddi yatırımın olumlu sonuçlanması ülkemiz adına mutluluk verici bir olay.

Unity isimli kısrağın Native Khan ‘dan olma 2014 doğumlu kır dişi tayı isim İngiltere’de bulunuyor.

İngiltere gibi atçılığın merkez yerlerinden sayılan bir ülkede Türkiye doğumlu bir safkanın yarış kazanması önemli bir gelişme olup emeği geçen tüm ekibi tebrik ediyoruz. Bu safkanın Türkiye’de kalıp Gazi dahil pek çok uzun mesafeli koşuyu kazanma şansı var iken direk yurt dışında koşturulması ise tam bir vizyon farkıdır.

Crimean Tatar – Wild Flower Stakes 2016 (Listed)

Crimean Tatar
Crimean Tatar horse

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?