Cross Fire – Haliç Koşusu 2018

Cross Fire – Haliç Koşusu 2018

İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda 22 Haziran 2018 tarihinde düzenlenen 2018 yılı Haliç Koşusu ‘nu (Açık – Gr1) Vefa İbrahim Aracı‘nın sahibi ve yetiştiricisi olduğu CROSS FIRE ( Dai Jin – Without You / Selkırk ) isimli safkan, jokeyi Uğur Polat ile kazandı. Koşu genelinde yarışı son sıralarda götüren Cross Fire, sonlarda öldürücü sprinti ile geç kalınmış bir Gr1 galibiyetini elde etti. Geçen sene Tendürek koşusundan sakat çıkmasa belki bu grup 1 yarış Gazi koşusu da olabilirdi.

Çim pistte 1600 metre mesafe üzerinden gerçekleştirilen koşuya, 4 ve yukarı yaşlı 9 safkan İngiliz atı katıldı. Birincilik ikramiyesi 385.000 TL olan koşuda jokey Özcan Yıldırım idaresindeki RUNNER BULL ( Victory Gallop – Sun Cat / Mountain Cat ) ikinci, iç kulvara yakın isimlerden olan yarışın favorisi ULAN BATOR ( Luxor – Gençceren / Kaneko ) jokey Halis Karataş ile üçüncü ve ORADINARIO ( Unaccounted For – Karatutkum / Bin Ajwaad ) ise jokey Ahmet Çelik ile dördüncü oldular.

Ganyan sıralamasında dördüncü şanlı olan Cross Fire için koşunun bitiriş derecesi 1.35.07 olur iken farklar Boyun – Burun – 3 Boy şeklinde gerçekleşti.

Cross Fire yarış yaşamında 12. startında 7. birinciliğine uzanarak toplam kazançını 776.500 TL’ye yükseltti. Sınıf galibiyetleri içinde Haliç Koşusu (Gr1) ve Tendürek koşusu (A3) bulunmaktadır.

Cross Fire’ın babası, 2003 yılı Alman Derbisi galibi Dai Jin ( Peintre Celebre – Dawlah / Shirley Heights) olup sendikasyon usulu ile yurt dışından getirilmiştir. Ülkemizdeki ilk jenerasyon tayları 2015 yılında koşmaya başlamış olup özellikle uzun mesafelerde oldukça etkili olmaktadırlar. En başarılı temsilcilerinden bazıları; Gr1 Haliç Koşusu galibi Cross Fire, Gr1 YILDIRIM BAYEZID Koşusu galibi Rebel Yell, Gr2 Mehmet Akif Ersoy galibi ve Gr1 Gazi Koşusu ikincisi Temsil, Tendürek Koşusunu ikincisi ve GR2 Toroslar galibi safkan Oğlum Beratım ve bir diğer GR2 Nenehatun galibi isim olan Kainat’dır. Cross Fire babasının Rebel Yell sonrası ikinci Gr1 kazananan temsilcisi olmuştur.

Cross Fire – Haliç Koşusu 2018

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?