Cuvee hızlı başladı

Cuvee hızlı başladı

TJK ingiliz aygırlarından Cuvee tayları , seri birincilikler ile yarış yaşamlarına başlıyorlar.

2009 yılı sonu TJK tarafından ülkemize Cuvee , Lion Heart , Yonaguska , Powerscourt , Dehere ve Banknote isimli toplam 6 aygır transfer edilmişti. Bu aygırların ülkemizdeki ilk aşımları 2010 yılında yapıldı. Dolayısıyla ülkemizdeki ilk ürünleri 2013 yılında, 2 yaşlı olarak koşmaya başladılar.

Henüz tay yarışları için sezonunun çok başında olduğumuzu kabul ediyoruz ama bir gerçek var ki oda Cuvee ve Yonaguska tayları diğer aygırların ürünlerine göre biraz daha farklı başladılar. Bu başarı 2012 yılında Adanada aşım yapacak kısrak bulmakta zorluk çeken Cuvee ve 2013 yılında Adanada aşım yapacak kısrak bulmakta zorluk çeken Yonaguska için gelecekte işlerin rengini değiştirebilir.

7 Haziran itibariyle Cuvee ‘nin 3 tayı koşmuş ve ikisi ilk startlarında maidendan İstanbul’da çıkmışlardır. ES ES RUNNER 800 metre çimde bir kez koşup kazanırken, ZOYA ise 1100 metre sentetik kumda bir kez koşup kazanmıştır. Ayrıca Ankara’da CIGO isimli tayı ise ilk startında 800 metre çimde üçüncü olmuştur. Cuvee için şu an birincilik yüzdesi %67 ‘dir.

Yonaguska içinde işler güzel başladı. Koşan 5 tayından 3 ‘ü maidendan çıkmışlardır. 5 tayı toplam 6 koşuda 3 birincilik , 1 ikincilik ve 1 dördüncülük almışlardır. Birincilik yüzdesi %50 olan Yonaguska’nın koşu kazanan tayları ise DİLEĞİN KIZI (Bursa-1000m Kum) , MC GILL (Ankara-800m Çim) ve MY KONOS (Bursa-800m Çim) şeklindedir.

Büyük beklentilerin olduğu Lion Heart ise henüz 2 tayı , toplamda 3 kez koştu ve yarış kazanamadılar. İstanbul ‘da LION KING isimli tayı önce 800 metre çimde üçüncü , daha sonra ise 1000 metre sentetik kumda ikinci oldu. Yine İstanbul’da MANOUSH isimli tayı ise 1100 metre sentetik kumda yakın ara ikinci oldu.

Yine çok değerli bir aygır olan Dehere ‘nin ise 2 tayı , toplamda 2 kez koştu ve yarış kazanamadılar. İstanbul ‘da DEKOR isimli tayı önce 800 metre çimde ikinci , SEMAYU ise İstanbul ‘da 800 metre çimde altıncı oldu.

Powerscourt ‘un ise henüz 1 tayı koştu ve kazanamadı. CEM KIZI isimli kızı henüz 3 kez koştu ve 1 kez ikinci , 1 kez üçüncü oldu. Banknote isimli aygırın ise henüz tayı koşmadı.

Yine first crop (1.jenerasyon tayları koşan) aygırlardan Sabırlı ‘nın ise 3 koşan tayının 2 tanesi maidendan çıktı. Dikkat çeken bir başlangıç yapan Sabırlı ‘nın 3 tayı, toplamda 4 koşuda start aldılar. Bu koşulardan 2 birincilik , 1 ikincilik ve 1 dördüncülük çıkardılar ve hiç tabeladan düşmediler.

Tabi bu istatislikler yıl içinde daha çok şekil değiştirecektir. Fakat şu bir gerçek ki yeni katılan her aygırın temsilcileri, yetiştiriciliğimizin seyrini olumlu manada değiştirmektedir.

Cuvee aygır

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?