Danedream ve Nathaniel Arc Koşmaz

Danedream ve Nathaniel Arc Koşmaz

Dünyanın en prestijli 2400 metre çim yarışı sayılan ve 7 Ekim 2012 günü Fransa Longchamp pistinde koşulacak Qatar Prix de l’Arc de Triomphe koşusu öncesi büyük şoklar yaşanıyor. 2011 yılı Arc galibi Almanların muhteşem kısragı Danedream ve 2012 Coral Eclipse galibi Nathaniel bu önemli yarışta start almayacakları açıklandı.

Özellikle Orfevre ve Camelot‘tan sonra en ciddi plaselerden olan bu iki safkanın start almaması koşunun kalitesini önemli ölçüde gölge düşürecek gibi. Zira bu ikili 2012 Temmuz ayında KING GEORGE VI AND QUEEN ELIZABETH STAKES koşusunda beraber start alıp muhtesem bir yarış cıkarmışlar ve ilk ikiye girmişlerdi. Onlarsız bu koşu gerçekten seyir zevki açısından büyük kayıp oldugunu söylemek güç olmasa gerek.

Danedream yapılan testlerde equine enfeksiyonu pozitif göstermesi sonuçu 90 gün boyunca karantina altına kalması nedeniyle Arc’ta yarışması mümkün olmayacaktır. Nathaniel içinde çıkan ateşi sonrası yine yapılan kan testleri sonucunda Arc koşamayacagını antrenörü resmen açıkladı. Bu iki seri açıklama sonrası gelmiş geçmiş en iyi uzun mesafecilerin buluşacagı Arc koşusunun hayalleri bir anda yıkılmış oldu.

Arc koşusunda favori hiç şüphesiz Japonların şampiyonu Orfevre, Prix Foy galibiyeti ile çok ön plana çıkmıştır.

Coolmore takımının antrenörü Aidan O’Brien ise Camelot ve ona fedai olarak Imperial Monarch, St Nicholas Abbey, Ernest Hemingway ve Robin Hood ile bu koşuya katılması bekleniliyor.

Yedi kez Arc zaferi bulunan kurt antrenörlerden Andre Fabre, Prix Foy ikincisi Meandre ve Godolphin takımının Masterstroke isimli safkanları ile bu koşuya katılma planları yapmaktadır.

Yeşil formasıyla dünyaca tanınan bir başka önemli eküri Ağa Han ise Prix Vermeille galibi ve 2011 Arc ikincisi Shareta ile yine iddalı. Ayrıca eküri büyük beklentileri olan 3 yaşlı Kesampour içinde bu koşuda start almayı düşünmektedirler.

Yine Khalid Abdullah renklerini taşıyan Sir Michael Stoute önderliginde Sea Moon koşuya deklare olması beklenmektedir.

2012 KING GEORGE VI AND QUEEN ELIZABETH STAKES (Gr1) / Danedream 1. – Nathaniel 2. (Arc Koşmazlar)

2012 KING GEORGE VI AND QUEEN ELIZABETH STAKES

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?