Dayjur 26 yaşında uyutuldu

Dayjur 26 yaşında uyutuldu

Avrupa kıtasının başarılı yarış atı ve aygırlarından Dayjur , 26 yaşında yaşlılığa bağlı sebebler ile uyutularak hayata veda etmiştir.

Dayjur ( Danzig – Gold Beauty / Mr Prospector ) pedigrisine sahip olup yarış yaşamında 11 Starts ( 7 – 3 – 0) yarış totosu ve $750,770 kazanç sağlamıştı. Çok iyi bir kısa-orta mesafe atı ve sprinter olan Dayjur’un kazandığı bazı sınıf koşular Ladbroke Sprint Cup (GB-Gr1), Prix de L’abbaye (FR-Gr1), Keeneland Nunthorpe Stakes (GB-G1) şeklindedir. Ayrıca Breeders’Cup Sprint (USA-Gr1) ikinciliği bulunan Dayjur, İngiltere ve Fransa’da şampiyon 3 yaşlı tay seçilmiştir.

Dayjur, Shadwell Farm harasında 1991 yılında 50.000$ ücretle aşıma başlamış ve zamanla popülerliği azalıp 2010 yılında 3.000$ aşım yapmıştır. Bu süreçte 3 şampiyon , 30 stakes galibi ve 60 yakın sınıf koşu kazanan safkanların kısrak babası olmuştur. Hara yaşamı , koşu yaşamına göre biraz sönük kalsa da özellikle kısrak babası pozisyonunda her zaman yeteneklerini göstermiştir.

Dayjur harada Middle Park Stakes (Gr1) galibi Hayil, Brezilya şampiyon mileri Eyjur ve Irlanda da Gr2 galibi Asfurah isimli yavruları en popüler temsilcilerindendir. Kısrak babası olarak ise Gr1 galibi Confidential Lady, Diabolical ve Elusive City gibi isimleri yarış dünyasına armağan etmiştir.

DAYJUR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?