Dehere çok değerli

Dehere çok değerli

TJK ingiliz aygırlarından Dehere, 3 Mayıs 2013 tarihinde yine Amerika’ya damga vurdu. Churchill Downs hipodromunda düzenlenen Alysheba Stakes ‘i (Gr2) kazanan Take Charge Indy ve Eight Belles Stakes ‘i (Gr3) kazanan So Many Ways isimli safkanların kısrak babası Dehere ‘dir. Adeta tüm dünyaya göre tartışmasız bir baş aygır olan Dehere her zaman kısrak babası olarak inanılmaz dikkat çekmiştir.

Dehere, Amerika’da 2013 yılı kısrak babaları listesinde son galibiyetler ile ilk 22 ‘ye girdi. 2013 yılında Graydar (Gr1 galibi), Will Take Charge (Gr2 galibi), Take Charge Indy (Gr1 galibi) ve So Many Ways (Gr1 galibi) gibi başarılı safkanların kısrak babası Dehere’dir. Bu dört safkanında baba hatları Unbridled ve Ap. Indy gibi aygırlarla sürekli çakışması bizlere gelecek ile ilgili önemli veriler vermektedir. Lakin bu 2 kan hattıda ülkemizde yok denecek kadar azdır.

Dehere 3 Mayıs 2013 itibariyle Amerika kıtasında toplamda 400 kısrağından 1764 tayı doğmuştur. 1128 kez start alan bu taylar 808 (%46) tanesi yarış kazanmıştır. Bu kazanan taylarından 64 tanesi sınıf koşu galibidir. Dehere, Amerika kıtasında bulunduğu sürede kısrak babası olarak toplam 78.000.000 dolar kazanç hanesine ulaşmıştır. Böyle değerli bir aygırın ülkemize yaşlı olarak olsa bile kazandırmış olması önemli bir olaydır. Her ne kadar yaşlı aygırların , genç aygırlara göre 1-0 yenik olduğunu düşünsem de Dehere’nin her kızının mümkün olduğunca az koşturulup, annelik olarak çok değerli olduğunu birkez daha belirtmek isteriz.

Dehere aygır analiz yazım için >> tıklayınız

2013 Alysheba Stakes (Gr2) – Take Charge Indy (A.P. Indy-Take Charge Lady/ Dehere)

2013 Eight Belles Stakes (Gr3) – So Many Ways (Sightseeing-Happy Scene / Dehere)

Dehere
dehere stallion
Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?