Denizim – Cumhuriyet Koşusu 2016

Denizim – Cumhuriyet Koşusu 2016

TJK tarafından 29 Ekim 2016 tarihinde Ankara 75. Yıl hipodromunda 37. kez düzenlenen ve arap atlarının derbisi sayılan Cumhuriyet Koşusu‘nu (Gr1), Semra Aksu ekürisinin sahibi olduğu koşunun 2.15 ganyanlı ikinci favori Denizim isimli arap tayı kazandı. Jokeyi Halis Karataş ile zafere uçan safkan, 1600 metre 4.8 ölçümlü yumuşak çim pistte 1.47.80 ‘lik derece gerçekleştirdi.

Birincilik ikramiyesi 1.100.000 TL olan koşuda 2015 yılı Cumhuriyet koşusu galibi CANKARDEŞLER ( Yalaz – Bedel 2 / Tunca ) ikinci, ULUER ( Saruhanağa – Malibu Girl / Monarc Ah ) üçüncü, SEMEND ( Halid – Betülüm / Tamerinoğlu ) ise dördüncü oldular. Yarışta farklar 2 Boy – Burun – 1 Boy şeklinde oluştu.

Cumhuriyet koşusunda kendinden yaşça büyüklerini geçen Denizim ( Altaha – İlkehanım / Yelhan ) pedigrisine sahip olup , 11. startını alıp toplam birincilik sayısını ise 7’ye yükseltti. Ayrıca safkan 2.510.000 TL kazança ve 3. kez Gr1 galibiyetine ulaştı. Safkanın Hatay (Gr1), Haralar (Gr1), Karacabey (Gr2) ve Tigem (Gr2) gibi sınıf galibiyetleri bulunmaktadır.

Denizim ‘in babası Altaha yarış hayatı boyunca 19 birincilik elde eder iken Gr1 Kanuni Sultan Süleyman (2 kez) ve Gr1 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Koşuları galibidir. Başarılı yarış hayatı sonrası haraya alınan aygırın önemli temsilcilerinden bazıları; Serhantay, Orçun, Akarçay, Bilgekurt, Fatma Sultan ve Karabedir’dir. Her pistte gidebilen istikrarlı yavrularının yanı sıra kaba kumda yavruları dahada iyi koşmaktadır.

Denizim ’in annesi İlkehanım (Yelhan) hiç start almamış bir kısraktır. Çok başarılı bir yarış atı olan Alptuğhan’ın ana-baba bir kardeşidir. İlkehanım ayrıca Gr1 Hatay ve Gr1 Haralar Koşuları galibi Bolkar , Sondarbe, Baydar ve Tarkaner gibi klas isimlerle de anneden kardeştir. Kısrağın Denizim’den önce koşan ilk temsilcisi Bahtıak yine Altaha yavrusu olup 4 yarış kazanmıştır.

Denizim – Cumhuriyet Koşusu 2016 (Gr1)
Denizim - Cumhuriyet Koşusu 2016

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?