Denizim – Hatay Koşusu 2016

Denizim – Hatay Koşusu 2016

TJK tarafından 1 Ekim 2016 tarihinde Ankara 75. Yıl hipodromunda düzenlenen ve 3 yaşlı arap taylarının derbisi sayılan Hatay Koşusu‘nu (Gr1), Semra Aksu ekürisinin sahibi olduğu koşunun 2.85 ganyanlı üçüncü favori Denizim isimli arap tayı kazandı. Jokeyi Halis Karataş ile zafere uçan safkan, 1600 metre çim pistte 1.46.03 ‘lük derece gerçekleştirdi.

Birincilik ikramiyesi 500.000 TL olan koşuda son 6 koşusundan 5 birincilik çıkaran STORM GIRL ( Sağanak – Dağ Ateşi / Odinhan ) ikinci, ALTUNSARAY ( Şövalye – İnciçiçeği / Albatur ) üçüncü, ALTINCI HİS ( Özgünhan – Serengül / Sergen) ise dördüncü oldular. Yarışta farklar 1,5 Boy – 1 Boy – 1 Boy şeklinde oluştu.

Denizim ( Altaha – İlkehanım / Yelhan ) pedigrisine sahip olup , 9. startını alıp toplam birincilik sayısını ise 5’e yükseltti. Ayrıca safkan 1.060.000 TL kazança ulaştı. Safkanın Karacabey (Gr2) ve Tigem (Gr2) gibi sınıf galibiyetleri bulunmaktadır.

Denizim ‘in babası Altaha yarış hayatı boyunca 19 birincilik elde eder iken Gr1 Kanuni Sultan Süleyman (2 kez) ve Gr1 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Koşuları galibidir. Başarılı yarış hayatı sonrası haraya alınan aygırın önemli temsilcilerinden bazıları; Serhantay, Orçun, Akarçay, Bilgekurt, Fatma Sultan ve Karabedir’dir. Her pistte gidebilen istikrarlı yavrularının yanı sıra kaba kumda yavruları dahada iyi koşmaktadır.

Denizim ’in annesi İlkehanım (Yelhan) hiç start almamış bir kısraktır. Çok başarılı bir yarış atı olan Alptuğhan’ın ana-baba bir kardeşidir. İlkehanım ayrıca Gr1 Hatay ve Gr1 Haralar Koşuları galibi Bolkar , Sondarbe, Baydar ve Tarkaner gibi klas isimlerle de anneden kardeştir. Kısrağın Denizim’den önce koşan ilk temsilcisi Bahtıak yine Altaha yavrusu olup 4 yarış kazanmıştır.

Denizim – Hatay Koşusu 2016 (Gr1)
Denizim - Hatay Koşusu 2016

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?