Derviş Ağa aygır analiz

Derviş Ağa aygır analiz

Aygır analiz köşeğimizin konuğu 5 Gr1 galibi ve sentetik kum pisttin kralı Derviş Ağa .

1 Nisan 2005 doğumlu Derviş Ağa yarış yaşamında 46 kez start alıp 16 kez kazanmış , 5 kez ikinci , 6 kez üçüncü olmuştur. Ayrıca bu süreçte 2.323.186 TL kazanç elde etmiştir. Nevzat Ünlü ekürisinin yeşil beyaz formasını zirve yaptıran safkan, Hatice Somtürk tarafından yetiştirilmiştir.

Derviş Ağa horse

Derviş Ağa yarış yaşamı :

Derviş Ağa yarış yaşamına 2008 yılının Eylül ayında, 3 yaşında İstanbul’da başlamıştı. Tamamı Veliefendi de olmak üzere 8 kez koştu. 3 yaşlılığı sırasında 1 kez kazanıp (1400m Kum), 1 kez ikinci (2100m Kum) oldu. Bu süreçte 7 kez kaba kum , 1 kez çim pistte denendi. Üç yaşlılığındaki 8 yarışında sınıf koşu koşamadı. Maidendan ise altıncı yarışında, Şartlı 3 koşuda jokey Halis Karataş ile çıktı.

2009 yılında 4 yaşına giren safkan İzmir’de yeni sezona başladı. 2009 yılı içerisinde 16 kez koştu. Bu 16 yarışın içinde 7 kez kazanır iken bu galibiyetlerinin içinde Byerley Turk (Gr1-2000m Sentetik) ve Şükrü Yurteri Koşusu (Kv8/L-2100m Sentetik) gibi sınıf yarışlar mevcuttu. Yine Enternasyonel Anadolu Koşusunda da (Gr2-2000m Sentetik) ikincilik elde etti. Özellikle Velifendi hipodromunda kaba kum pist yerine sentetik kum pistin serilmesi belki de Derviş Ağa için dönüm noktası oldu. Her ne kadar kaba kum ve çim pistte de zaferleri olan şampiyonun, sentetikte 2 kat fazla koştuğu aşikardı.

2010 yılında 5 yaşında olan safkan 7 kez koşup 5 kez kazandı. Adeta altın çağını yaşayan Derviş Ağa bu zaman zarfında Byerley Turk (Gr1-2000m Sentetik) , Yavuz Sultan Selim (Gr1-1500m Sentetik), 19 Mayıs (Gr2-2000m Sentetik) , Enternasyonel Anadolu (Gr2-2000m Sentetik) ve M.A.Özoğul (Kv8/L-1500m Sentetik) gibi sınıf koşular kazanmıştır. Bu dönemdeki yarışlar içinde , Byerley Turk koşusunda 2000 metre sentetik kum pistte 2.00.81 ‘lik derece rekoru günümüze kadar hala kırılamamaktadır. Yine bu dönemde düzenlenen Enternasyonel Anadolu koşusunda ünlü Godolphin ekürisinden Gr1 galibi ünvanlı Cutlass Bay ‘ı boyunla geçmiştir. Halling ‘in iğdiş oğlu Cutlass Bay gerçekten önemli bir safkan olup Fransada saygın koşulardan Prix Ganay (Gr1), Prix D’Harcourt (Gr2) ve Prix Greffulhe (Gr2) galibiyetleri bulunmaktadır. Bu verilerin önemi göz önüne alındığında Derviş Ağa ‘nın marka değeri bir anda tavan yapmaktadır. Yabancı ülkede yetişmiş Gr1 galibini geçmek her zaman önemli bir referanstır. Ayrıca bu yıl sonunda Dubai yarışları için başvurusu kabul gören ve 111 Handikap puanı belirlenen Derviş Ağa, o dönem bu tercihten son anda vazgeçmiştir.

2011 yılında 6 yaşında olan Derviş Ağa, 7 kez koşup 2 kez kazandı. Bu dönemde bir önceki yıla nazaran biraz geri planda kalsa da en büyük sürprizini gerçekleştirdi. Sürpriz diyorum çünkü ikinci kez çıktığı çim pistte Başbakanlık Koşusunda (Gr1-2000m Çim) 12.25 ganyan ile kazandı. Herkes onu sentetik pistte görmeye alıştığından geri planda kalan safkan , o gün adeta büyük bir sürpriz gerçekleştirmişti. Ayrıca yine bu yıl içinde 19 Mayıs (Gr2-2000m Sentetik) galibiyeti de bulunmaktadır.

2012 yılında 7 yaşında olan Derviş Ağa, 8 kez koşup 1 kez kazandı. Byerley Turk (Gr1-2000m Sentetik) galibi olan safkan bu yıl içinde ayrıca Cumhurbaşkanlığı Koşusu (Gr1-2400m Çim) ikinciliği mevcuttur.

Yarış yaşamı içerisinde bir ara iğdiş dedikoduları çıkartılıp koşacağı Gr1 koşular riske girse de (iğdiş atlar Gr1 koşamaz) yapılan kontroller ile erkek olduğu kanıtlanmıştır. Günümüzde misafir aygır olarakta TJK haralarında aşım görevine devam etmektedir.

Derviş Ağa tüm yarışları için >> tıklayabilirsiniz.

Derviş Ağa pedigri analiz :

Derviş Ağa  (Unaccounted For – Mesitas / Surumu) orjinine sahiptir. Dozaj puanlarının dagılımı [2-2-10-1-1], dozaj indeksi [1.29] ,  dağılım merkezi (CD)[0.19] ‘dur.

Baba Unaccounted For 1991 yılı doğumlu olup (Private Account – Mrs. Jenny / The Minstrel ) pedigrisine sahiptir. Start aldığı 17 koşuda 6 birincilik, 4 ikincilik, 3 de üçüncülük kazanmış ve toplamda 998,468 dolar kazanç elde etmiştir. Kariyerinde 3 yaşlılığında (Gr2) Jim Dandy Stakes’i kazanmıştır. 4 yaşlılığında ise (Gr1) Whitney Handicap Koşusu’nu kazanma başarısını göstermiştir. 1996 yılında 5 yaşında Amerika’da aygırlığa başlayan safkan ülkemize 2002 yılında getirilmiştir. 6 yıldır Amerika , 12 yıldır ülkemizde aygırlık yapmıştır. 29 Mayıs 2013 tarihinde uzun yıllardır tedavi edilerek kontrol altında tutulan; Ethmoidal (Burun) boşluklarındaki tümöral kitlelerin burun kanallarını daraltması ve tıkaması sonucunda şekillenen komplikasyonlar nedeniyle ölmüştür. Ülkemizde bazı başarılı yavruları ise : ”2010 Gazi Koşusu (Gr1) galibi Mystical Storm, 2011 Başbakanlık Koşusu (Gr1) birincisi Derviş Ağa , 2010 Erkek Tay Deneme (Gr1) galibi Azaraks, 2009 Dişi Tay Deneme (Gr1) galibi Chi, 2009 Nene Hatun (Gr1) galibi Tenedos, 2011 Yavuz Sultan Selim (Gr1) galibi Buenos Aires, 2013 Harem Koşusu (Gr1) galibi Tonya ‘nın yanı sıra, grup koşu kazanmış Gülengül, My Sea, Dont Stop Me, Attacante, Yurttay, Pasifika, Bankroll, Lady Liz ve Midas Touch şeklindedir. Ülkemizde Gr1 kazanan tam 7 farklı yavrusu bulunmaktadır. Ayrıca Amerika’da zaman zaman Overanalyze gibi Gr1 kazanan safkanların kısrak babası olarakta dikkat çekmektedir. Unaccounted For, 2009 ve 2010 yılında ülkemizde genel aygır kazanç listesini birinci sırada bitirmiştir. 2011 ve 2012 yıllarında ise Strike The Gold arkasında ikinci olmuştur.

Unaccounted For özellikle ülkemize sentetik pist serilmesiyle kazanç listelerinde zirve yapmıştır. Her ne kadar kaba kum ve çim koşan/kazanan temsilcileri bulunsa da asıl olarak pistinin sentetik olduğunu düşünüyorum. Mesafe genişliği ise istatislikler ve şahsi görüşüme göre 1200 ile 2000 metre arasındadır.

Unaccounted For öldü

Derviş Ağa ‘nın annesi 1993 doğumlu Mesitas olup, (Surumu-Metropolitan Star) pedigrisine sahip bir isimdir. Mesitas ise 6 kez şampiyon Alman aygırı seçilmiş Surumu kızıdır. Ayrıca kısrak babası olarakta Surumu oldukça güçlü verilere sahiptir. Özellikle aygır ve kısrak babası kazanç listelerinde Avrupa’da uzun mesafelerdeki (2000-2800m) etkisiyle tanınmaktadır. Soyundan Acatenango , Platini , Mondrian, Osorio gibi çok değerli isimler çıkaran Surumu yine Lomitas, Monsun gibi değerli safkanlarında kısrak babasıdır. Kısaca özetlersek Surumu gibi Alman aygırlar her zaman uzun mesafede safkanınıza büyük kuvvet vermektedir. Ülkemizde Surumu kanı oldukça az bulunduğundan Derviş Ağa büyük önem teşkil etmektedir. Yine Derviş Ağa ‘nın üçüncü annesi Sanedtki muhteşem bir yarış yaşamına sahip bir kısraktır. 25 kez koşup 10 kez kazanan Sanedtki, Prix de la Foret (Fr-Gr1), Prix du Moulin (Fr-Gr1) ve Santa Margarita Invit.H. (USA-Gr1) gibi galibiyetleri mevcuttur.

Derviş Ağa , 2013 yılında Bursa Karacabey aşım istasyonunda 6.000 TL aşım bedeli ile aygırlık görevine başladı. İlk sezonunda 15 kısrak kendisini tercih etti. Sıfat adedi 60 olarak uygun görülen aygırın , ikinci aşım sezonunda daha uygun bir bedelle , çok sayıda aşım yapması kuvvetle muhtemeldir. Çünkü babası Unaccounted For ‘un 2013 yılında ölmesi , kısrak babası Surumu ‘nun ülkemizdeki en gözde temsilcisi olması onun bir başka artısıdır. Derviş Ağa ‘nın ilk jenarasyon tayları 2014 yılında doğup, 2016 yılında 2 yaşlı olarak koşabileceklerdir.

İkinci aşım senesi 2014 yılında ise Karacabey harasında 4.000 TL bedelle aşım yapacak Derviş Ağa için 90 sıfat adedi belirlendi.

Derviş Ağa için uygun kısrak tipleri:
Derviş Ağa öncelikle gelişimini biraz geç tamamlamış ve uzun mesafeli sentetik kum yarışları ile kendini en iyi şekilde ifade edebilmiştir. Ayrıca 1200 metre ile 2000 metre arasında çim, kaba kum ve sentetik kum pistte birincilikleride bulunmaktadır. Dolasıyla Derviş Ağa’nın taylarından geç gelişim ve uzun mesafeye yatkınlık ilk etapta beklenebilir. Bu yüzden ayağına çabuk, erken gelişimli kısraklar Derviş Ağa için denge unsuru amacıyla daha uygun olacaktır. Henüz yavruları koşmadığı için babası U.For ve Surumu tayları incelenerek en başarılı olacağı kısrak tiplerini seçmeye çalışacağız.

Unaccounted For deyince ilk olarak akla Mujtahid kızları gelmektedir. Dolasıyla Derviş Ağa için de Mujtahid kanı içeren kısraklar birinci planda tutulmalıdır. Sebebi ise Azaraks, Bankroll, Dansing River isimli yarış atları hep U.For x Mujtahid çaprazlaması ile tanınır. Bu cross ‘un derinliklerinde Rasmussen Factor yani kısrak akrabalığı başarıyı getiren ana etkendir. Unaccounted For genlerindeki NUMBERED ACCOUNT ile Mujtahid ‘in genlerindeki PLAYMATE öz kardeş olan iki kısraktır. Bu iki kısrağın bir araya gelmesi aygır akrabalıklarından daha güçlü etki yarattığı bilinmektedir.

Derviş Ağa için Unaccounted For üzerinden yapılan araştırmalarımda yukarıdaki bahsettiğim Rasmussen Factor (Kısrak akrabalıkları) tezinden Unaccounted For ile Nijinsky kanları bir araya gelince güzel sonuçlar ortaya çıkmıştır. Çünkü Unaccounted For ‘un kısrak babası The Minstrel ile Nijinsky 3/4 kardeştir. Gr1 galibi Chi ve Pasifika isimli kısraklar incelediğinde anlatılmak istenen çok net fark edilebilinir. Bu durumda ülkemizde Barbar, Palace Pageant, River Special kızları Derviş Ağa için ikinci planda değerlendirilmelidir.

Yine Derviş Ağa için Unaccounted For üzerinden yapılan incelemelerde Blushing Groom ve babası Red God ismine çok fazla rastlanmaktadır. Midas Touch , Gülengül , Buenos Aires gibi yetenekli safkanlarda Blushing Groom kanı bulunmaktadır. Bu durumdan dolayı Asakir , Yonaguska , Ramadan, Bachelor Party, Bin Ajwaad kızları üçüncü planda değerlendirilebilinir.

Unaccounted For yine Sharpen Up ile belirli oranda yatkınlığı bulunmaktadır. Only, Lady Liz, Tough Guy safkanlar üzerinden Common Grounds, Shining Steel, Okawango isimli aygırların kızları plasede bulunmalıdır. Yine Lyphard kanının Unaccounted For ile belirli bir uyumu mevcuttur. Derviş Ağa, Urlaefesi, Doğanbey, Attacante üzerinde hep Lyphard kanına rastlanır. Fakat Derviş Ağa’da Lyphard kanı bulunduğundan bu ihtimal biraz gözden uzak tutulmak zorunda kalacaktır. Unaccounted For ile Deputy Minester belirli oranda uyumu mevcuttur. Bu yüzden Always A Classsic ile Derviş Ağa uyumu bir başka ihtimaldir. Son olarakta Derviş Ağa ‘nın taylarına sürat ve erken gelişim katmak için Storm Cat ve Mr.Prospector’da denenebilinir. Fakat Unaccounted For taylarında bu iki isim pek fazla ön plana çıkamadı. Ben yinede büyük kalpli Mountain Cat ve Perfect Storm kızlarından çok başarılı taylar bekliyorum. Özellikle Perfect Storm ‘un pedigrisinde Red God ve Vice Regal kanı uyumu dahada kuvvetlendirecektir. Mr. Prospector temsilcisi olaraktan da Royal Abjar ve West By West kızlarıda ihmal edilmemelidir. Her ne kadar pedigri olarak birbirlerine çok uymasalar da ortak pist faktörlerinden dolayı Bosporus kızlarıda ilginç sonuçlar için alternatif bir seçenek olabilir.

Surumu üzerinden bakıldığında ise Nijinsky , Dschingis Khan ve Sharpen Up isimleri ilk planda öne çıkar. Yukarıda Unaccounted For bölümünde de Nijinsky ve Sharpen Up ‘tan zaten bahsetmiştik. Dschingis Khan ise ülkemizde ise neredeyse yok denecek kadar azdır.

Derviş Ağa için toparlayacak olursak favorim Mujtahid kısraklarıdır. Daha sonra River Special, Barbar, Palace Pageant kızları ile avantajlı çaprazlamalar olacaktır. Bu isimlerden sonra Asakir, Ramadan, Shining Steel, Okawango, Always A Classic, Mountain Cat ve Perfect Storm kızlarından sürpriz taylar bekliyorum. Bombada Royal Abjar , West By West ve Bosporus kızları bulunmalıdır.

Umarım ki Derviş Ağa hem babasının , hemde kısrak babasının kanını nesillerce başarı ile temsil eder ve başarılı bir aygır olur. Bu tip şampiyonların başarılı taylarına oldukça ihtiyacımız var. HorseTurk.Com olarak aygırımızın Türk yetiştiriciliğine hayırlı olmasını dileriz.

Aykut Kandemir – Bu makale 7 Aralık 2013 tarihinde güncellenmiştir.

Derviş Ağa horse

Derviş Ağa horse

Derviş Ağa horse

Derviş Ağa pedigri

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?