Divine Light öldü

Divine Light öldü

TJK ingiliz aygırlarından olan Divine Light , 19 yaşında öldü.

2014 yılı aşım sezonunda Adana Seyhan Aşım İstasyonunda aşım hizmeti veren Divine Light isimli aygırımız, bağırsaklarından köken alan bir tümörün (Lipoma) bağırsakların etrafında dönerek dolanması nedeniyle 12.05.2014 tarihinde sancılanmış olup, yapılan tüm tedavi ve cerrahi müdahalelere rağmen kurtarılamamıştır.

Divine Light ülkemize 2008 yılında TJK tarafından Fransa’dan transfer edilmişti. Ülkemizde ilk aşımlarını 2008 yılında yapan aygırın ilk jenerasyonları 2011 yılında iki yaşlı olarak koşmaya başlamıştı. Yurt dışında Natagora gibi Gr1 galibi çok başarılı bir isim veren Divine Ligt , ülkemizde ikinci jenarasyonları ile çıkışa geçti. 87. Gazi Koşusunu galibi olan Divine Heart ile dikkat çeken aygırımızın tayları özellikle yaş alıp uzun kaba kum yarışlarında genel olarak etkililer. Aslında Divine Ligt yarış yaşamında kısa çim yarışlarında başarılı olan bir isim olduğunu da belirtelim. Aygırımızın diğer başarılı temsilcileri arasında My Dear Son, Yegane, Bay Çiftçioğlu, Cash Akçe, Mister Baron, Grade Boy, Divine River, King, Murathanbey bulunmaktadır.

Ülkemiz yetiştiriciliğine başarılı safkanlar veren aygırın, koşan 122 tayının 75’i kazanmış olup, yavruları bugüne kadar 13.925.925,00 TL kazanç elde etmişlerdir.
Divine Light stallion
Divine Light aygır

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?