Dubai World Cup 2012

Dubai World Cup 2012

Dünyanın en prestijli ve bol ödüllü koşularının koşulduğu Dubai World Cup 2012festivali yeni sene ile birlikte etkisini hissettirmeye başlıyor.Dubai ‘nin Meydan Racecourse hipodromunda 5 ve 6 Ocak tarihlerinde jokey turnuvaları ile ödüllü yarışlara başlanıyor.

Dünyanın en iyi jokeyleri Meydan Masters international jockey challenge turnuvasını kazanmak için mücadele edecekler.Turnuvaya katılacak bazı ismler Frankie Dettori, Ryan Moore, Andrasch Starke, Craig Williams ve Christophe Lemaire gibi üst düzey jokeyler yer alacak.

Bu sezon karnaval dahilinde toplam 16 yarış günü giriyor ve dağıtılacak toplam ikramiye ise 38 milyon dolar. Karnavalın son günü ise 27 Milyon dolar dağıtılacak. Dubai World Cup koşusunun ikramiyesi ise toplam 10 Milyon dolar.

Bu önemli koşuya 2011 Kentucky Derby koşusunu süpriz bir şekilde kazanan Animal Kingdom katılacak.Kentucky Derby koşusunu kazandıktan sonra Belmont Stakes koşusunda sakatlanmış ve sezonu kapatmıştı. Son 2 aydır yavaştan çalışmalara başlayan ve son 2 gündür 800 metre galoplara çıkan safkan oldukça sağlıklı gözüküyor.

Amerikan atları bu sezon çok sayıda davet aldığını söyleyebiliriz Dubai’den. Breeders’ Cup Ladies’ Classic (gr. I) koşusu galibi kısrak Royal Delta, Breeders ’ Cup Classic ( gr. I ) ikincisi Game On Dude ve Belmont Stakes koşusu galibi Ruler On Ice bu sezon davet edilen safkanlar arasında.

Geçtiğimiz sezon Breeders’ Cup Turf ( gr. I ) koşusunu kazanan Coolmore ‘un gözde safkanı St Nicholas Abbey ve Fame and Glory ise Aidan O’Brien tarafından 5 milyon dolarlık Dubai Sheema Classic koşusuna gitmek için hazırlanıyorlar. Geçtiğimiz senelerde Dubai’den tanıdığımız Presvis, Gitano Hernando ve Bold Silvano bu sezon da Dubai de mücadele edecek isimler.

Avusturalyanın iki şampiyonu Maktoum ailesinin atları Sepoy and Helmet de Dubaide mücadele edecek atlar arasında. Bu iki safkan da Godolphin forması adı altında yarışacaklar. Japonya ‘nın son yıllardaki şampiyonlarına bu sezon yenisi eklenmişti. Japonya Triple Crown galibi ve yılın atı seçilen Orfevre de Dubainin yolunu tutanlar arasında.

Son yıllardaki sönük geçen senelerin aksine bu sezon formda ve klas safkanların katılımı ile daha renkli bir hal alacağa benziyor.Umuyoruz ki bizim şampiyonlarımızdan bir kaçıda bu sezon Dubai’nin yolunu tutar da bu renkli karnaval daha da güzel bir hal alır..

KEREM ÖZBAY

Animal Kingdom – Dubai 1.1.2012 galobu
animal kingdom dubai

Yorumlar (1 Yorum)

  • Dubaide Animal Kingdom resmi gibi koşarsa kazanabilir

  • Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?