Dullahan – Blue Grass Stakes 2012

Dullahan – Blue Grass Stakes 2012

2012 Kentucky Derby koşusu yolunda önemli virajlardan $750,000 ödüllü Toyota Blue Grass Stakes (G1) koşusunda, kazanan Donegal Racing ‘in sahibi oldugu Dullahan isimli safkan oldu. Keeneland hipodromunda 1800 metre sentetik kum pistte yapılan yarışta büyük favori Hansen‘i son düzlükte etkili sprinti ile geçen Dullahan koşunun ikinci favorisi durumunda idi.

Hansen’in sert bir şekilde hızlandırdıgı koşuda Hero Of Order onu yakıp takipte izlerken, son virajı Dullahan dokunzunculukta gayet neşeli bir şekilde dönüyordu. Aslında padokta en begenilen atlardan biri olan Dullahan düzlükte Hansen’i adım adım yakalayıp geçmeyi başarırken derbi öncesi biletide kaptı. Koşu sonunda ise hayli iyi bir derece ortaya çıktı ve müddet 1.47.94 oldu. Blue Grass Stakes tarihine baktıgımızda en iyi derecenin 1996 yılında Skip Away isimli safkan tarafından 1:47.20 ile gerçekleştirdigini düşünürsek artık Kentucky Derby için yeni iddalı bir isim ortaya çıkmış oldu. Bakalım büyük favori Union Rags bu durumu 5 mayıs gecesi nasıl karşılayacak.

Dullahan (Even the Score – Mining My Own / Smart Strike ) pedigrisine sahip olup bu koşuyla 8 Starts: (2 – 2 – 2) yarış totosuna ulaştı. Kazandıgı bir diger önemli yarış ise 2 yaşında koştugu Breeders’ Futurity S. (G1) koşusudur. Dullahan meşhur Kentucky Derby galibi Mine That Bird isimli safkanın anne kardeşidir. Sadece bu bilgi bile onun Derbiye katılması için yeterli referans sayılabilir.Ayrıca Dullahan Eylül 2010 Yearling satışlarında 250.000 dolara işlem görmüştür.

Dullahan ‘ın bu koşudaki antrenörlügünü Dale L. Romans, jokeyligini ise Kent J. Desormeaux yapmaktadır.

Aykut KANDEMİR

Dullahan - Blue Grass Stakes 2012
Dullahan - Blue Grass Stakes 2012

2012 Blue Grass Stakes (G1) – Dullahan

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?